Brazilec, Slovák, Chorvati. Kdy ž cizinci bojují v barvách Liberce | E15.cz

Brazilec, Slovák, Chorvati. Kdy ž cizinci bojují v barvách Liberce

Jsou daleko od domova. Sami v cizí zemi, přesto mají v Liberci davy příznivců. Cizinci v libereckých klubech.

Kabina fotbalistů libereckého Slovanu může někdy připomínat ulici v Záhřebu. I v tuhé zimě to tady někdy vypadá jako na jihu Evropy. Čím dál víc se tu rozléhá chorvatština. Není to přitom tak dávno, co dres Slovanu nosil jen jediný Chorvat – útočník Andrej Kerič. V Liberci se ovšem tak zalíbil, že klub nakoupil další jeho fotbalové krajany.

Průkopník Kerič

„Začátky ale byly hodně těžké, neuměl jsem jazyk, nikoho jsem tu neznal. Nebyl tu nikdo, kdo by se se mnou bavil chorvatsky,“ vzpomíná čtyřiadvacetiletý forvard Slovanu.
Naštěstí už asi po třech měsících dostal Kerič prvního parťáka. Do Liberce přišel Lovre Vulin. „Pak už to bylo jen lepší a lepší,“ říká Kerič.
Dnes je Chorvatů v Liberci už pět. Poznali se až tady a teď společně žijí v jednom domě jen pár desítek metrů od stadionu. S nimi tu pobývají i jejich nejbližší. Někteří tu mají své přítelkyně, záložník Renato Kelič dokonce i maminku.

Češtinář Lovre

Zázemí pro šestadvacetiletého rodáka ze Zadaru Lovre Vulina připravuje v „chorvatském“ domě v Liberci jeho přítelkyně, pocházející z Maďarska. Právě v zemi za Dunajem totiž Vulin hrál, než přišel do Liberce.
„Pak mi manažer řekl, že Slovan potřebuje beka a jestli bych o to měl zájem. Tak jsem řekl, že jo. Bylo to jednoduché,“ popisuje chorvatský obránce. Celá jihoevropská skupina tráví většinu času pospolu. „Každý z nás má svůj život, ale snažíme se být co nejvíc pohromadě,“ popisuje Vulin. „Po tréninku si vždycky přidáváme něco navíc. A i to vždycky děláme spolu.“
Jako cizinec se v Liberci necítí. „I když jsem hrál v Maďarsku nebo tady v Liberci, vždycky jsem se snažil naučit jazyk. To je jediná cesta, jak se do týmu začlenit. Když ostatní vidí, že se snažím naučit jazyk, tak mě akceptují a já se tu pak necítím jako cizinec,“ říká skvělou češtinou Vulin. Za chorvatskými mladíky jezdí do Liberce i jejich rodiče. Nejvíc času tu tráví paní Keličová, podívat se tu ale byli už i rodiče ostatních, přijela i rodina Lovreho přítelkyně z Maďarska. „Všem se tu moc líbí. Nejvíc ze všeho architektura. Ta je tady specifická, jiná než u nás v Chorvatsku,“ tvrdí Lovre Vulin. „A pak ten horský vzduch!“
Kdyby Chorvaté mohli, do Liberce by si s sebou z domova přivezli moře. „To nám chybí hodně. Když se v zimě nebo v létě vracím domů, tak už za chorvatskou hranicí cítím jeho vůni,“ zasnil se Vulin.

Hokejistův domov

Počáteční potíže s jazykem, jako měli Chorvaté, neměl jiný ze zahraničních hráčů v Liberci – slovenský hokejista Bílých Tygrů Andrej Podkonický.
„Domovem pro mě zůstává Slovensko, ale i přesto s manželkou přemýšlíme o tom, že bychom zůstali v Liberci. Jsme tu již delší dobu, syn tady chodí do školy, a tak bych chtěl kariéru dohrát tady,“ přiznává dvaatřicetiletý Podkonický.Dá se říct, že Liberec mu svědčí. V posledních letech se z něj stal pilíř slovenské hokejové reprezentace. Na poslední mistrovství světa ho povolal i nový slovenský kouč Glen Hanlon.
Kromě Liberce hrál Podkonický i v USA, ve Finsku, Švýcarsku, Německu i Rusku. „Nejhorší to bylo v zámoří. Byl jsem najednou v osmnácti sám – bez rodiny, nikoho jsem neznal. Pomohla mi rodina, u které jsem bydlel. Ale ještě horší to mají ti hráči, kteří jdou rovnou do zámoří na farmu, ti nemají ani tu rodinu, o kterou já jsem se mohl opřít,“ říká.
V Liberci se mu líbí celkově. „Mám rád procházky s rodinou po městě, ale i v Jizerkách,“ přiznává Podkonický. Na otázku, co slovenského mu v Liberci chybí, odpověděl: „Kromě slovenských přátel a příbuzných nic, není si na co stěžovat.“

Exoti z Hlavice

Bez nějakého exotického hráče si dnes nelze představit soupisku fotbalového týmu z Hlavice u Liberce, který hraje třetí nejvyšší soutěž v Česku, českou fotbalovou ligu.
Dnes tu v záloze hraje například Brazilec Danilo De Oliveira.
„Upozornil nás na něj manažer, přes kterého jsme už v minulosti získali jiné zahraniční hráče. S tímto manažerem máme dobré zkušenosti a věříme mu,“ popisuje sportovní manažer SK Hlavice cestu, jak se Brazilec do malé vísky u Liberce dostal.
Danilo měl už podepsanou profesionální smlouvu na Slovensku, ale jeho manažer chtěl, aby se ještě adaptoval na česko-slovenské prostředí. A tak hraje v Hlavici. Komunikace tu s ním funguje dobře.
„Učí se česky, navíc umí perfektně anglicky a náš trenér Dočkal zvládá vést tréninky i koučovat zápasy i v angličtině. Ostatně podle toho si i trenéry vybíráme, aby uměli jazyky,“ upozornil Dyml.
Za Hlavici nyní nastupuje také Nigerijec Yakubu Danjuma. „U něj je vše ještě o něco složitější, protože je muslim. Věříme ale, že jeho velké chvíle ještě přijdou,“ řekl sportovní manažer. Cizince v Hlavici ubytovávají v pronajatých bytech. Vybírají je podle toho, aby tu zahraniční fotbalisté měli za sousedy Čechy, a tím i další příležitost, jak co nejvíc mluvit česky.
Následovníkem Lazzara Liuniho, Argentince, který válel na přelomu tisíciletí ve Slovanu, byl Gyan Baffour. Ghanský útočník hrával za Liberec v letech 2001 až 2004 a hned při svém prvním startu dal gól a oslavil to několika salty. Díky svým driblérským kouskům byl miláčkem publika, se Slovanem vybojoval titul a v zimě 2004 zamířil do Ruska.
Zajímavé zahraniční fotbalisty má nyní i konkurent Slovanu v první lize, Baumit Jablonec. Na sever Čech už před časem dorazili dva dnes dvacetiletí talentovaní mladíci, Anes Haurdič a Muris Mešanovič, oba z Bosny a Hercegoviny.
V prvním týmu se prosadil Haurdič. „Když jsem Haurdiče sledoval poprvé, viděl jsem nového Rosického,“ řekl o mladíkovi František Komňacký, jablonecký trenér.Za florbalistky Liberce zase několik let hrála Ruska Oksana Šamaninová, stala se dokonce uznávanou kapitánkou týmu.
Hned s pěti cizinci v týmu nastoupili letos do druhé hokejové ligy hokejisté českolipských Predátorů. Hned tři hráči přišli ze zámoří, Auksi, Yeung, Beuadreau, a dva ze Slovenska – Žember a Bátora. Někteří z nich už ale tým opustili. Přijdou ještě další?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!