Break dance. Hoď sebou a udeř tancem | E15.cz

Break dance. Hoď sebou a udeř tancem

Nejlepší breakaři z Česka se sjedou o víkendu do Jablonce nad Nisou na exhibiční soutěž. Rozdají si to v klubu Apple.

Vypadají nenápadně. Když to ale rozbalí, začnou se dít věci. Při pohledu na breakaře ztrácí člověk přehled, kde mají hlavu, ruce a nohy. Jako kluci z liberecké skupiny Peklo Sonic Force.
Jedním z nich je Lukáš Pavka z Nové Vsi u Jablonce, dělá break dance pět let. Před čtyřmi lety byl druhý na mistrovství republiky, pátý v Evropě, osmý na světě. Je čerstvým držitelem rekordu ve skákání na jedné ruce. Za minutu „hopsne“ čtyřiaosmdesátkrát. S chůzí na rukou by mohl z fleku vystupovat v cirkuse. Zatím ale studuje na liberecké strojní průmyslovce a kouká, kde by si mohl zatrénovat. „Break má spoustu prvků a každému vyhovuje něco jiného. Někdo se rád točí na hlavě, jiný dělá přemety a salta, další půlkruhy nebo stojky. Jako třeba já,“ vysvětluje Pavka. Spolu s ostatními kolegy ze skupiny se chystá na soutěž v jabloneckém klubu D-Apple.
V sobotu 20. listopadu v podvečer se tam rozpoutá breaková bitka. Adrenalin a zuřivost jsou na místě, ale jen v tanci. Sebemenší dotyk se sokem znamená ven ze hry. „Soutěž je v podstatě souboj. Říkáme mu betl z anglického battle,“ vysvětluje Pavka.
„Breakařit“ začali na ulicích mladí černošští Američané v New Yorku a v Los Angeles. Jenže místo klasických ručních bitek nastoupil tanec. „Je to určitě lepší řešení, jak zužitkovat energii,“ poznamenal Pavka.
V betlu proti sobě na hiphopovou hudbu tancují dva lidé nebo celé skupiny. Jeden začne a další se ho snaží přebít nějakým ještě lepším prvkem. V podstatě se tím hecují,“ líčí Pavka.

Tak pojď! provokují

Tanečníci jedou většinou na tři až čtyři kola. Každé trvá jen chvilku, maximálně několik desítek vteřin. I když se navzájem provokují, a docela drsně, nesmějí se dotknout. Jinak vypadávají.
„Někdy je těžké udržet agresivitu na uzdě. Občas někdo do někoho strčí a pak prohraje. My sami jsme takhle vypadli mockrát, ale i porazili třeba mnohem lepší soupeře, například Pražáky,“ poznamenal Pavka.

Bez sponzorů

Liberečtí breakaři nemají žádnou organizaci. Pokladníka ani sponzory. „Zvou si nás na vystoupení na plesy jako kašpárky, ale jinak nikoho moc nezajímáme. Pořád nás berou jako někoho nepohodlného a odevšad nás vyhazují,“ říká další ze skupiny, liberecký vysokoškolák Ondřej Pasulka.
Je specialista na veletoče na hlavě a má kvůli tomu speciální čepičku s síťkou na vršku. „Aby dobře klouzala,“ poznamenává. Breakaři trénují v tělocvičně v libereckém Větrníku pod hlavičkou skupiny Dance for You. A také, kde se dá. V létě venku na ulici a ve skate parku, v zimě je to horší. Nemají kde.
„Nejlepší jsou obchoďáky, protože tam je fůra místa, ale odtamtud nás vždycky vyžene ochranka,“ konstatuje Pavka.Na mramoru v libereckém obchodním domě Plaza předvádějí breakaři krkolomné stojky, otočky i salta. Bez žíněnek či gymnastického koberce. Úrazu se nebojí.
„Občas si při tréninku něco vymknu nebo pohmoždím. Jednou jsem si zlomil ruku. Ale proto, že jsem nebyl dost protažený nebo pozorný,“ popisuje Pavka.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!