Bregovič poděkuje Česku | E15.cz

Bregovič poděkuje Česku

Slovanský Jih přátelům českým je název koncertu Gorana Bregoviče a jeho orchestru. Poděkují Čechům za azyl svých krajanů.

Začínal jako rocker, věhlas získal hlavně jako skladatel filmové hudby a většina lidí ho považuje za vyslance balkánské muziky. Goran Bregovič ve čtvrtek 17. září od půl osmé večer vystoupí se svým Svatebním a pohřebním orchestrem na Staroměstském náměstí.

V Česku bude tento hudební mág, jak se mu také říká, hrát už pošesté. „Jezdím sem rád. Když hrajeme v Česku, mívám pocit, že tady má snad každý hudební vzdělání. Je zde příjemné a vnímavé publikum,“ říká Bregovič v rozhovoru pro týdeník Sedmička.

Koncerty Gorana Bregoviče, jehož tvorba je silně ovlivněná hudbou balkánských Romů, world music, ale i rockem a moderní elektronickou hudbou, mají v Česku velký úspěch. Ten dnešní má název Slovanský Jih přátelům českým a pořádá ho sdružení Lastavica jako poděkování za to, že po roce 1991 Česko přijalo válečné emigranty.

„Češi jsou mi blízcí a nedivím se, že řada mých přátel zamířila v těžkých dobách právě do Česka,“ podotýká Bregovič, jehož matka byla srbské národnosti a otec Chorvat.

Poté, co v roce 1991 vypukla válka v bývalé Jugoslávii, přišlo do tehdejšího Československa třicet tisíc Chorvatů, Srbů, Makedonců a Černohorců. Větší část se postupně vrátila do vlasti, ale zhruba pět tisíc bývalých Jugoslávců v Česku zůstalo.

 

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!