Britští regulátoři si kvůli pokusu na uživatelích posvítí na Facebook | E15.cz

Britští regulátoři si kvůli pokusu na uživatelích posvítí na Facebook

Britští regulátoři si kvůli pokusu na uživatelích posvítí na Facebook
Jedna z poboček Facebooku v Palo Altu
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Kristina Alexanderson

ČTK

Britští regulátoři vyšetřují americkou internetovou společnost Facebook kvůli jejímu psychologickému experimentu na uživatelích. Chtějí zjistit, zda firma neporušila zákony o ochraně osobních údajů, když experiment provedla bez souhlasu uživatelů.

Facebook v rámci experimentu zmanipuloval výběr příspěvků zobrazovaných uživatelům, aby zjistil, jakým způsobem se po jeho síti šíří emoce. Experiment se uskutečnil již v roce 2012. Firma o něm však informovala teprve minulý měsíc, a odstartovala tak vlnu kritiky.

Výzkum dospěl k závěru, že uživatelé, kteří čtou převážně negativní příspěvky, jsou pak ve svých vlastních příspěvcích také spíše negativní. Stejně to podle výzkumu funguje také u pozitivních příspěvků.

700 tisíc nedobrovolných účastníků výzkumu

Experiment trval týden a zahrnoval téměř 700 tisíc náhodně vybraných uživatelů, kteří nevěděli, že se ho účastní. „Je pochopitelné, že mnoho lidí znepokojuje, že s jejich chováním bylo pro vědecké účely manipulováno,“ řekla agentuře AP profesorka behaviorálních věd Suzy Moatová.

Facebook je největší komunitní sítí na internetu. Po celém světě ji alespoň jednou měsíčně používá více než miliarda lidí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!