Brno hledá půl miliardy pro Janáčkovo centrum | E15.cz

Brno hledá půl miliardy pro Janáčkovo centrum

Brno chystá v těsné blízkosti historického jádra města projekt víceúčelového kulturního a kongresového komplexu Janáčkova centra s rozpočtem 1,2 miliardy korun. V současnosti probíhá územní řízení a město mapuje možnosti a formy financování stavby.

V nejbližší době bude pro záměr Janáčkova centra vydáno územní rozhodnutí, které je podmínkou pro další přípravné kroky. „Deset let se hovoří o tom, zda je takový sál zapotřebí, ale nyní je již etapa přesvědčování lidí a politických reprezentací o potřebnosti centra za námi. Jsme v závěrečné fázi přípravy územního rozhodnutí,“ uvedl první náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. Na potřebě a společném postupu se loni shodli zástupci Brna, Jihomoravského kraje a krajské hospodářské komory a vydaly memorandum o spolupráci všech dotčených institucí, jehož cílem je výstavba Janáčkova kulturního centra.

#####Stát na podporu nyní nemá

Co se týče financování projektu, mělo by jít o společný postup města, kraje, privátních investorů a státu. Podle původní představy měl Jihomoravský kraj a město Brno do stavby centra investovat 300 milionů korun, soukromí investoři se měli podílet 400 miliony a zbytek financí měl pokrýt stát – ministerstvo kultury a ministerstvo financí. Se státními penězi ale vzhledem k současné ekonomické situaci projekt zřejmě nemůže počítat.

„Stát nyní nemá peníze, a bude proto třeba hledat jiné cesty financování, než je státní rozpočet. Jednání o podpoře ustrnulo a dostali jsme doporučení jít cestou většího zapojení privátního sektoru, a tedy PPP projektu,“ říká náměstek Rychnovský. Brno na tomto záměru spolupracuje s ministerstvem financí a jeho odborem, který se věnuje podpoře PPP projektů. Nyní je podle Daniela Rychnovského vypsána soutěž na poradenskou firmu, která by měla investiční záměr přesně specifikovat tak, aby jej město mohlo zájemcům prezentovat. Součástí studie by měla být i diskuse s potenciálními investory, kteří se jasně vyjádří k reálnosti projektu.

#####Návratnost mohou přinést i kongresy

Vcelku jasný podnikatelský záměr s jistotou návratnosti má podzemní část projektu, kde má vzniknout parkovací dům s kapacitou 372 stání, který bude sloužit veřejnosti jako jedno z uzlových parkovišť na obvodu městského historického jádra. Současně bude podzemní parkování využito i v době večerních koncertů pro motorizované návštěvníky Janáčkova kulturního centra. Tato spodní stavba bude navíc na horní stavbě provozně nezávislá a parkovací dům bude možné zprovoznit ještě před dokončením celého Janáčkova centra a tím zajistit rychlejší návratnost investice. Profit by ale privátním investorům mohla přinést i nadzemní stavba centra.

„Tato část objektu může sloužit 365 dní v roce a nemusí se jednat jen o koncerty. Prostory bude možné využívat jako společenské a kongresové centrum, v Brně totiž kapacitně odpovídající prostor pro takový účel není,“ říká Daniel Rychnovský. Tomuto záměru bude vyhovovat podle připraveného plánu i propojení lávkou se sousedním Besedním domem, kde je současný koncertní sál Filharmonie Brno. Vznikne tak kapacita dvou tisíc míst, kterou může ještě rozšířit propojení se sousedícím hotelem International s dalšími konferenčními možnostmi. Komplex pro jednání dvou a půl tisíce účastníků se tak podle Rychnovského může stát zajímavou příležitostí pro pořadatele kongresů.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!