Brno má návrh nejvyššího mrakodrapu | E15.cz

Brno má návrh nejvyššího mrakodrapu

Architektka Eva Jiřičná navrhla pro širší centrum jihomoravské metropole mrakodrap, který by byl nyní nejvyšší ve městě. Stavba v brněnské ulici Heršpická, vysoká 117 metrů, má stát 3,5 miliardy korun. Podle Jiřičné je zatím dokončen pouze projekt, investor HS-Investment nemá další povolení.

Jiřičnou a její studio AI Design o vypracování projektu požádala investorská firma, za níž zřejmě stojí rakouský podnikatel Gerhard Hudecek. Ten už v Brně vlastní řadu nemovitostí, z nichž některé nechal postavit. Jedenasedmdesátiletá Jiřičná žije ve Velké Británii. Je proslulá díky svým projektům obchodů v New Yorku a Londýně. Za svou práci získala několik řádů a ocenění. Podle zastupitele městské části Brno-střed Vojtěcha Mencla by magistrát měl vypracovat projekt, který by zrevidoval možnosti lokality kolem ulice Heršpické. Nový mrakodrap nazvaný Palác Heršpická by měl mít 35 pater. Bude tak konkurovat dvěma dalším mrakodrapům, které by měly vyrůst na jihu Brna.

Věže AZ Tower, které by se měly začít budovat už v únoru, mají měřit 109,5 metru. Budova bude mít třicet pater, většinu z nich obsadí kanceláře a prodejny, například obří autosalon. V posledních šesti patrech budou luxusní byty s výhledem na Brno. Podle investora je stavba již zčásti zamluvená. Podle původních plánů měla budova AZ Tower měřit kolem osmi desítek metrů a v těchto dnech už i stát. „Původně jsme chtěli začít stavět již v polovině roku 2008. Když ale primátor Onderka viděl plány, říkal, že by se mu líbilo, kdyby měla stavba 111 metrů. Mrakodrap jsme tedy zvýšili, ale šlo to jen na 109,5 metru,“ uvedl jednatel investora Jiří Maršálek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!