Bude hodně muziky za málo peněz? | E15.cz

Bude hodně muziky za málo peněz?

Krize a šetření se letos výrazně projeví v oblasti kultury. Některé z akcí se odehrají v okleštěné podobě, jiné možná vůbec.

Jaká bude kulturní nabídka v roce 2010? Kvalitativně těžko dopředu soudit, v každém případě se v ní projeví škrty v městském rozpočtu. K úspěšnému boji o rozpočtové peníze pro kulturní dění jistě nepřispělo, že kultura se navíc dlouhodobě nachází na chvostu zájmu drtivé většiny politiků.
Nejvíce se šetření projeví v Karlovarském symfonickém orchestru, který přijde o pět milionů z dosavadních pětadvaceti. Orchestru, který zřizuje město, tak hrozí propouštění části hudebníků, případně i omezování činnosti.
Ředitel orchestru Alois Ježek připravil tři různé varianty řešení, ale vylučuje, že by k jakýmkoliv změnám došlo v prvním pololetí. Orchestr má již nasmlouvané koncerty a prodaná abonmá. Ředitel věří, že se v průběhu roku podaří chybějící peníze sehnat.
V ohrožení je Fresh Film Fest, festival studentských filmů, který přijde o polovinu dosavadní podpory města. Přitom již dříve ředitel festivalu Martin Pošta upozorňoval, že milion korun je pro festival dotace na pokraji existence. Město nyní počítá s půl milionem.
Okleštěný by mohl být mezinárodní hudební festival JazzFest. Má dostat o sto tisíc méně. Spolu s tím, že podpora od dalších sponzorů může být menší než v minulých letech, nevylučuje ředitel festivalu Milan Krajíc pouze dvoudenní festival.
Méně dostanou i městská knihovna, hvězdárna a další organizace. Na druhou stranu obsahuje rozpočet částku pět milionů korun na „podporu významných kulturních a společenských akcí“.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!