Byty na severu Ústecka asi zdraží po dostavbě dálnice D8 | E15.cz

Byty na severu Ústecka asi zdraží po dostavbě dálnice D8

Vývoj cen starších bytů v Ústeckém kraji s určitým časovým posunem kopíruje vývoj ekonomické krize, která se zde v plné síle projevila až ve druhém pololetí roku 2009 a v prvním letošním půlroce. Byty na severu Čech stále patří k těm levnějším.

Předkrizový pozitivní vývoj pokračoval až do poloviny minulého roku, za poslední rok se však průměrné ceny v kraji prudce propadly až o 12 procent. Největší propad cen najdeme v okresech Chomutov (hrozivých 22 procent) a Most (neméně hrozivých 18 procent). Těmto dvěma okresům úspěšně sekunduje okres Teplice (pokles o 17 procent). Tímto faktem se dovršuje rozdělení kraje na chudší jih a bohatší sever, neboť okresy Litoměřice a Ústí nad Labem vykazují pokles pouze kolem sedmi procent a okres Děčín dokonce pouze jedno procento. V tomto okrese najdeme i města jako například Česká Kamenice, Děčín a Šluknov, kde ceny starších bytů trvale rostou, případně stagnují. Krajské město Ústí nad Labem se potýká se sedmiprocentním poklesem, což však vzhledem k situaci v jiných krajských městech není nikterak dramatické.

#####Celý kraj hyzdí socialistické paneláky

#####Děčínsko těží z blízkosti Německa

Okres Děčín, který je z hlediska cen bytů nejstabilnější (pokles pouze zhruba jedno procento), těží především z dobré návaznosti na Německo, byť jde o území bývalé NDR. Města mají dobrou dostupnost jak do krajského města, tak i k drážďanské dálnici. Obytné i životní prostředí je zlepšováno výjimečnými přírodními a krajinnými enklávami, jako jsou CHKO České středohoří a Národní park České Švýcarsko. Město s nejvyšším růstem cen bytů, Česká Kamenice, leží v Libereckém kraji na spojnici mezi Děčínem a Novým Borem, na rozvíjející se ose Ústí nad Labem– Liberec. Celkově se však jako nejlepší místa pro život v kraji jeví sídla v okrese Litoměřice, nejvyšší cenu standardního bytu však aktuálně nevykazuje okresní město, ale menší Roudnice nad Labem, což potvrzuje fakt, že dostupnost Prahy, tedy poloha, je stále hlavním cenotvorným kritériem. Nejmenší zájem o bydlení najdeme v okrese Teplice, třeba v Krupce lze standardní byt pořídit za pouhý čtvrtmilion korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!