Byty v Ostravě-Heřmanicích: prodej pod stavebními náklady | E15.cz

Byty v Ostravě-Heřmanicích: prodej pod stavebními náklady

Patrně nejlevněji v Česku vyjdou nové moderní byty v ostravských Heřmanicích. Cena tamního developerského projektu Nové byty Ostrava, na jehož prodej bylo v těchto dnech vyhlášeno výběrové řízení, se podle odborníků bude pohybovat pod úrovní stavebních nákladů. A to je zejména u krajského města republikový unikát. První kolo soutěže, kterou realizuje realitní společnost Naxos, končí 28. ledna příštího roku.

„Prodává se 93 bytů od 1+kk až po 4+kk v 13 bytových domech tři roky po kolaudaci v uzavřeném areálu jako celek,“ říká manažer Naxosu Jan Sachr. Ceny bytů klesly v Ostravě takovou měrou, že v současné době nikdo neplánuje jejich další výstavbu. „Developeři by pokryli náklady na stavbu, ale jejich marže, náklady na architekty a projekci, finanční náklady, náklady na akvizici pozemků a ostatní náklady by zůstaly v jejich režii. Stavební náklady na samotnou stavbu se v současnosti pohybují v rozmezí 15 až 20 tisíc Kč za čtvereční metr,“ dodává.

„Současným trendem investorů nejen na Ostravsku je takový projekt koupit a byty pronajímat. Vyplatí se jim totiž držet je a dále nerozprodávat. Nájemné jim přináší s ohledem na kupní cenu poměrně zajímavý zisk. A s prodejem mohou vyčkat několik let na příznivější období - tedy zhodnocení bude nejen díky příjmům z nájemného, ale i díky růstu cen za byty, neboť situace prodeje bytů pod náklady je výjimečná,“ uvádí Sachr. Zájem o bytový komplex by mohli mít investoři s obdobnými záměry.

Společnost Nové byty Ostrava, která komplex v Heřmanicích postavila, se kvůli poklesu cen bytů dostala do finančních potíží. Proto nyní projekt prodává. „Současně s výběrovým řízením na prodej bytového komplexu probíhá i soutěž na koupi souboru pohledávek v hodnotě 337 milionů korun, jež má tato společnost u banky a jehož zajištění tvoří právě uvedený komplex bytů. První kolo obou výběrových řízení končí 28. ledna. Z obou dohromady bude vybrána jediná nabídka, která bude pro prodávajícího i banku nejvýhodnější. Poměrně zásadní roli při finálním rozhodování budou hrát i vedlejší náklady transakce, jakými jsou daň z převodu nemovitosti či daň z příjmu,“ uzavírá Sachr.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!