Calatrava ve Vídni | E15.cz

Calatrava ve Vídni

Španělský architekt Santiago Calatrava bude ve Vídni stavět - most na jihu a zastávku podzemní dráhy na severu hlavního města. Vídeň potřebuje moderní symboly.

Kreslit Calatrava skutečně umí výtečně. Jako by byl připraven, vytahuje z kapsy saka tužku a několika tahy nakreslí pózující dámu, které posílá k nebi holubici míru. Pak před vídeňským publikem prohlásí: „Statika architektury se odvozuje ze statiky anatomie lidského těla.“ Španělský architekt Santiago Calatrava navštívil Vídeň. Na radnici, ve slavnostním sále, který praskal ve švech, měl zajímavou přednášku o své tvorbě. Prezentoval stavby, z nichž největší potlesk sklidil jeho dosavadní největší projekt ve španělské Valencii - kulturní areál Ciudad de las Artes y las Ciencas, kde Calatrava postavil operu, výstavní síň a Imax kino.

Stavby Calatravy se vyznačují nejen skvělou architekturou, ale i vynikajícím inženýrským uměním. Své architektonické formy vyvíjí pomocí vysoce komplexních technických konstrukcí. K nejznámějším patří jeho mosty, pro které je typická úžasná lehkost a elegance. Tajemství Calatravových struktur je umění v posledním okamžiku „zvrátit“ síly, čímž dosáhne magického stavu vznášení. „Mezi inženýrským uměním a architekturou necítím žádný rozdíl. Tak tomu bylo ještě i v 19. století,“ říká Calatrava, „u všech svých staveb jsem současně architektem a inženýrem.“ A srovnává svou práci s prací spisovatele, herce nebo malíře.

Vídeňské publikum bylo nadšené a otázky po ukončení přednášky nebraly konce. „Kdyby Vídeň stavěli lidé jako jste vy, byla by daleko krásnější,“ ozvalo se z publika.

Nebyla to náhoda, že se Calatrava objevil v lednu ve Vídni. Hned následujícího dne se v tisku objevily vysvětlující zprávy. „Vídeň potřebuje nové impulzy, nové symboly rakouské metropole,“ prohlásil radní Schicker. Chrám sv. Štěpána už nestačí.

Konkrétní plány jsou na světě. Na jihu Vídně bude nad městskou dálnicí vybudován most pro chodce, který bude symbolizovat bránu do města pro ty, kteří příjíždějí z jihu. Vše je již připraveno, stačí zahájit projektové práce. Další projekt se rýsuje na severu Vídně, kde se prodlužuje v nových čtvrtích Vídně podzemní dráha. Aby byla tato nová aglomerace vnímána co nejrychleji jako součást metropole, musí se něčím zviditelnit. A stanice podzemní dráhy od hvězdného architekta je určitě řešení.

Podstata náhlé návštěvy: Santiago Calatrava bude ve Vídni stavět. Překvapení se podařilo. Zatímco někteří se radují a jiní zlobí, nutno upozornit na ne nepodstatnou okolnost, že veřejné projekty, jejichž stavební rozpočet je vyšší než 206 000 eur, vyžadují ze zákona v Evropské unii veřejnou soutěž. Jak se podaří městu s těmito rámcovými podmínkami zákon obejít, se uvidí.

Argument, že součástí stavby mostu je umělecká práce Calatravy, tedy že se nejedná o veřejnou stavbu, ale o umělecký projekt, by mohl vyjít jako v případě nádraží v Aspern. Rovněž se ukáže, zda pro tyto projekty bude mít pochopení rakouská konkurence.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!