Cen pozemků se krize téměř nedotkla | E15.cz

Cen pozemků se krize téměř nedotkla

Závěry ročních statistik společnosti LEXXUS a.s, ukázaly, že nárůst průměrné ceny pozemků v Praze dosáhl od září 2008 zrhuba 19 procent. Potvrdilo se tak, že investice do tohoto druhu nemovitostí je dlouhodobě jedna z nejvýnosnějších.

Není žádnou novinkou, že tuzemský realitní trh nebyl krizí zasažen plošně. Luxusní projekty na unikátních místech pražského centra či menší cenově dostupné byty v dobrých lokalitách pocítily propad cen nejméně. V ostatních segmentech trhu však ekonomická krize srazila ceny daleko víc, než se původně zdálo. A nejen u bytů, kanceláří či rekreačních objektů, a nejen v případě prodeje, ale i pronájmu. Podle obchodního ředitele realitní kanceláře LEXXUS a.s., Petera Višňovského, byl pokles vyšší, než zhruba desetiprocentní, o kterém hovoří mnohé oficiální statistiky: „Naše čísla říkají, že skutečný propad cen bytů v Praze byl od začátku krize přibližně 26ti procentní, u panelové výstavby až 30ti procentní. Navíc se snížily odhady bytů pro zajištění úvěrů zhruba o 23 procent. Na rozdíl od bytů a bytových domů činil u pozemků rozdíl jen 1,2 procenta. Podobně tomu bylo u rodinných domů. Jedná se tak o mimořádně dobré uložení finančních prostředků, navíc bez dalších provozních nákladů,“ konstatuje Višňovský.

Krize se prakticky vůbec nedotkla individuálních stavebních pozemků na rodinné domy, po kterých je stabilní poptávka a jejich cena i během krize rostla. Nárůst průměrné ceny pozemků v Praze dosáhl od září 2008 necelých 19 procent. Pokud jde o odhad vývoje v následujícím roce, není důvod očekávat změnu. A nejen proto, že atraktivních lokalit pro rezidenční výstavbu ubývá: „Situaci jistě ovlivní i legislativní úprava, Akt o podmínkách přistoupení České republiky k Evropské unii, podle které budou moci od května příštího roku tuzemskou zemědělskou půdu a lesy nakupovat i cizinci,“ říká Višňovský a připomíná tak datum, kdy skončí přechodné ustanovení, které cizincům nákup nemovitostí zakazuje.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!