Central Group očekává kvůli obvinění nižší prodeje bytů | E15.cz

Central Group očekává kvůli obvinění nižší prodeje bytů

Developerská společnost Central Group očekává, že obvinění z údajných daňových úniků jí v příštích týdnech zpomalí prodeje bytů. Tvrdí to většinový majitel firmy Central Group Dušan Kunovský.

Protikorupční policie obvinila v souvislosti s údajným daňovým únikem zatím pět lidí včetně výkonného ředitele společnosti Aleše Novotného. Ostatní stíhaní z firmy nejsou. Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ladislav Letko řekl, že snižovali daňový základ společnosti pomocí fiktivních faktur. „Zpomalení prodejů v příštích týdnech a kampaň na vysvětlení současné situace, to vše samozřejmě připraví firmu o mnoho desítek milionů korun,“ řekl Kunovský. Konkrétní částku prý ale zatím vyčíslit nelze. Vzhledem k velikosti a stabilitě firmy to však její činnost údajně nijak neohrozí.

„Už jen medializace obvinění je pro společnost velmi nepříjemná. Problém nevidím jen v prodejích, ale i ve vztahu k bankám. Bez ohledu na výsledek vyšetřování může mít situace vážný dopad nejen na stávající úvěry, ale i na poskytování úvěrů nových,“ komentoval dění kolem developera Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Kunovský se ale horšího přístupu k bankovnímu financování nebojí. „Co se týče bankovních úvěrů, ty v současnosti nečerpáme a nepředpokládáme jejich využití ani příští rok. Veškerou svou činnost i nákupy nových pozemků financujeme ze svých vlastních zdrojů,“ poznamenal šéf firmy.

#####Policie prý objevila stovky falešných faktur

Policie zadržela Novotného v pátek, o víkendu ho obvinila z daňového úniku. Okresní soud v Plzni následně poslal manažera do vazby. Další čtyři lidé jsou stíhaní na svobodě, z nich tři jsou pod dohledem. Protože způsobili, nebo chtěli způsobit, státu škodu přes 200 milionů korun, hrozí jim v případě odsouzení až deset let vězení. Obvinění se dopouštěli údajných daňových úniků od poloviny roku 2004 do současnosti. Podle Letka jde zhruba o 700 faktur. Státní zástupce nevyloučil, že se výše škody i počet obviněných může zvýšit. Obvinění je podle šéfa Central Group výrazem konkurenčního boje na realitním trhu. „V současnosti vyhodnocujeme a zvažujeme další kroky, které v rámci zachování dobrého jména firmy učiníme. Jak jsme již prezentovali, jedná se o velmi ostrý konkurenční boj a my jsme připraveni se proti němu bránit veškerými dostupnými prostředky,“ řekl Kunovský.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!