Centrum Prahy k bydlení příliš neláká | E15.cz

Centrum Prahy k bydlení příliš neláká

Podle analýzy přední developerské společnosti EKOSPOL a. s. se v Praze za první pololetí prodalo celkem 1434 nových bytů, z toho 666 v prvním a 768 ve druhém čtvrtletí.

Praha však zároveň zaznamenala další nárůst v počtu dokončených neprodaných bytů, a to z 2031 prázdných bytů na konci prvního čtvrtletí na 2433 bytů ve čtvrtletí druhém. Velká část uskutečněných prodejů se totiž týká především bytů v nově prodávaných bytových projektech, které jsou o statisíce levnější než již dokončené byty. Výsledky analýzy tak jasně ukazují, že hlavní roli při rozhodování kupujících hraje cena a nikoli to, je-li byt již připraven k nastěhování, nebo se teprve staví. Největší zájem mezi dokončenými byty byl o městské obvody Praha 5 (134 prodaných dokončených bytů), Praha 9 (96) a Praha 4 (67), jde o hlavní rozvojové oblasti metropole.

Naopak širší centrum města, zejména Praha 3 s celkovou nabídkou 474 dokončených volných bytů, zájemce o bydlení vůbec netáhlo. Prodalo se tu jen 46 bytů. Podle generálního ředitele EKOSPOLU Evžena Korce je to logický důsledek vysokých cen bytů v širším centru města: „Během realitního boomu se do rezidenčního developmentu pustila řada firem bez adekvátních zkušeností. Nakupovaly pozemky v centru metropole za přemrštěné ceny, nedbaly na optimalizaci stavebních nákladů a stavěly velké předimenzované byty se špatnými dispozicemi. Věřily, že své byty i za vysoké ceny prodají. Dnes zejí právě jejich byty prázdnotou a nikdo je nechce. Pokud je chtějí prodat, budou muset jít s cenou dolů i v řádu milionů korun. Současné slevy rozhodně nestačí.“

#####Roste zájem o menší byty

Naopak menší byty s optimalizovanými dispozicemi, především 1+kk a 2+kk, pokud jsou v dobré dopravní dostupnosti do centra Prahy, zaznamenávají i v dnešní době rostoucí odbyt. „Takových bytů je dnes v dokončených projektech dokonce nedostatek. Proto se také výborně prodávají nové projekty, které byly připraveny již v době recese. Málokdo je dnes ochoten zaplatit více než 1,8 milionu korun za byt 1+kk, 2,7 milionu korun za 2+kk a 3,6 milionu korun za 3+kk. Psychologické hranice klientů se posunuly, hlavní roli hraje počet pokojů a cena. Nikdo dnes developerům nedá více,“ vypočítává Korec.

#####Vysoká nevyprodanost dokončených projektů varuje

Zajímavá je také relativní nevyprodanost dokončených developerských projektů. Ta dosahuje v průměru 21,5 procenta (podíl 2433 neprodaných dokončených bytů na celkovém objemu 11 339 dokončených bytů). Výjimkou ale nejsou ani projekty s nevyprodaností na úrovni 40 až 70 procent několik měsíců po dokončení, zejména v Praze 3 a Praze 4, u nichž cenová hladina přesahuje 60 tisíc za metr čtvereční.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!