Ceny bytů i v Praze výrazně klesly | E15.cz

Ceny bytů i v Praze výrazně klesly

Půl milionu korun. O tolik klesla průměrná cena bytu v hlavním městě za jediný rok. Zatímco v lednu byl k mání za 3,8 milionu korun, koncem roku je to již jen necelých 3,3 milionu.

„Na základě pravidelného celoročního monitoringu cen je patrné, že po celý letošní rok šly ceny bytů trvale směrem dolů prakticky v celé ČR. Vůbec největší pokles nastal hned na začátku roku, v dalším období se pak tempo poklesu snížilo. Z naší databáze totiž vyplývá, že se po celý rok zvyšoval počet nabízených bytů, nerostla však poptávka, která by mohla tlačit ceny směrem vzhůru. Dalším faktorem, který se podepsal na snižování cen, je rostoucí počet nucených prodejů nemovitostí v exekucích,“ uvedl Jan Štěp, ředitel portálu Realitymix.cz.

#####Snižování cen bude dále pokračovat

Cenový propad ve skutečnosti mohl být ještě o něco vyšší, než jak napovídají statistiky. „Prodlužuje se doba prodeje a při nákupech lze usmlouvat slevu. To bylo ještě před třemi lety, v době realitního boomu, velmi komplikované,“ doplnil Jan Štěp. Snižování cen by mělo pokračovat i v příštím roce. Hypoteční trh se totiž zatím nerozhýbal, a to ani přes snižování úrokových sazeb. Příští rok navíc ještě výrazně přibude na trhu nemovitostí z nucených dražeb. „Všech dražeb, tedy dobrovolných i nedobrovolných, bude letos asi za 3,5 miliardy a v roce 2011 čekám nárůst o čtvrtinu,“ uvedl Libor Nevšímal z dražební firmy Naxos.

Jediným faktorem, který by mohl v příštích měsících tlačit na růst ceny, je plánované sjednocení sazeb DPH na 19 procentech, s čímž počítá od roku 2012 plán ministerstva financí. Menší byty se totiž v Česku prodávají za nižší sazbu daně a je možné, že by lidé při tomto avizovaném kroku chtěli narychlo kupovat byty za nižší ceny. Plán ale zatím nemá vládní požehnání a není zcela jisté, zda se uskuteční. „V současné době nevidíme žádný výrazný faktor, který by tlačil na růst cen. Další cenový pokles podle nás nastane v prvním pololetí příštího roku, vývoj poté je předčasné odhadovat,“ doplnil Štěp.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!