Ceny bytů letos klesnou na úroveň roku 2006 | E15.cz

Ceny bytů letos klesnou na úroveň roku 2006

Podle studie společností Deloitte a Hyposervis klesnou letos ceny českých bytů na úroveň roku 2006. Byty ve starší zástavbě by proti roku 2008 měly zlevnit až o 20 procent, byty v panelových domech o 20 až 30 procent. Ceny nových bytů by pak měly klesnout o pět až 15 procent.

Studie očekává, že se letos sníží poptávka po nových rezidenčních nemovitostech až o 45 procent, a rovněž se tak dostane na úroveň roku 2006. Hlavním důvodem současného poklesu českého trhu s nemovitostmi pro bydlení a hypotečního trhu prý není globální ekonomická krize. „Primárně se posledních 12 měsíců projevuje vyrovnání nepřirozeného růstu obou trhů v roce 2007, souvisejícího se zvýšením DPH na bytové stavby,“ uvedla Diana Rogerová ze společnosti Deloitte. Důsledky světové krize jsou podle ní spíše druhotné, jde třeba o odliv spekulativních investorů, očekávání snížení cen bytů či obava před snížením příjmů domácnosti. „Kolísání v poptávce po bydlení, stejně jako v jeho ceně, jsou ve světě běžné,“ podotkla. „Přestože současná situace není důvodem k panice, protože výkyvy v poptávce po bytech a v jejich ceně jsou ve světě běžné, považujeme za vhodné provést určité systémové zásahy“, uvádí Filip Endal ze společnosti Deloitte.

#####Oživit trh by pomohlo například pojištění

Jako vhodné nástroje pro oživení rezidenčního trhu zmínila studie například možnost zavedení širších garančních pojištění klientů proti neschopnosti splácet z titulu ztráty zaměstnání, zřízení státní garanční agentury pro případ dočasné neschopnosti splácet hypoteční úvěr, odpočet daňového odpisu bytu pořízeného k bydlení nebo změnu státní finanční podpory hypoték. Výrazné dopady může současná situace mít podle studie u výše nájmů, zejména pak u dražších bytů, kde může klesnout roční výnosnost na jedno až dvě procenta. Proti tomu nejlevnější byty si prý udrží výnosnost okolo čtyř až pěti procent ročně. Počet realitních kanceláří je v Česku v poměru k počtu obyvatel ve srovnání s jinými zeměmi několikanásobně vyšší. „Dá se očekávat snížení počtu realitních subjektů o 50 až 65 procent, zejména malých,garážových‘ firem, naopak pravděpodobně posílí postavení velkých a etablovaných realitních společností,“ upozornila studie. Hledání řešení podpory ze strany státu je podle závěrů studie také velmi vhodné zejména proto, že pokles pozemního stavitelství by měl velmi negativní vliv na celou ekonomiku. Naproti tomu jeho oživení by díky své provazbě na široké množství navazujících činností, výroby a služeb aktivovalo tvorbu domácího bohatství. Nabídka i poptávka (spotřeba) trhu bytů jsou lokální v České republice a nastartování rezidenčního trhu téměř stoprocentně povzbudí domácí ekonomiku bez vazby na okolní trhy.

#####Poklesne počet i objem hypoték

Šéf společnosti Hyposervis Milan Roček neočekává zásadní propad hypotečního trhu, počítá s poklesem počtu i objemu hypotečních úvěrů úměrným se snížením prodeje nových bytů. „Český trh zůstane dostatečně likvidní, je schopný uspokojit ekvivalent dosavadní poptávky,“ prohlásil. Studie vychází z pětiměsíčního sběru dat a vyhodnocování aktuálních souvislostí doplněných dotazníkovým šetřením mezi všemi bankami, většinou developerských společností a kvalifikovanou skupinou klientů, kteří měli v posledních letech zájem o nové bydlení. Deloitte se zaměřuje na služby v oblasti auditu, daní, poradenství a finančního poradenství. Hyposervis je zprostředkovatelem hypotečních úvěrů v Česku. Ceny se souběžně s nástupem hospodářské krize začaly snižovat na přelomu loňského a letošního roku. Potvrdily to i poslední údaje Českého statistického úřadu. Růst nabídkových cen bytů se ve třetím čtvrtletí 2008 poprvé od roku 2005 téměř zastavil.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!