Ceny druhého bydlení budou v některých místech klesat | E15.cz

Ceny druhého bydlení budou v některých místech klesat

Časy batůžků, řízků mezi dvěma tlustými krajíci chleba, tatranek a láhví limonády jsou nenávratně pryč. Pověstní čeští paštikáři, kteří s batůžkem obráželi české lesy, ale i zahraniční pláže s úmyslem co nejvíce ušetřit, jsou zapomenuty.

Stále více především mladých lidí dává přednost trendu druhého bydlení. Jedná se o prodej nebo pronájem bytů či rekreačních domů v zajímavých lokalitách, které nabízejí především sportovní nebo relaxační vyžití.

Velký zájem o projekty druhého bydlení je ale bohužel ovlivněn finanční krizí, která se nevyhnula ani realitnímu trhu. V současné době je realitní trh poznamenán především nedostatkem dluhového financování, a to zejména v oblasti akvizice. „Rekreační bydlení, v porovnání s byty, které zákazníci vyhledávají k běžnému používání, reaguje mnohem výrazněji a citlivěji na výkyvy ekonomiky,“ říká Eva Hájková z realitní kanceláře Kontaktreal Brno. Lidé si tak raději nechávají v oblasti druhého bydlení rezervu a jejich nadšení z chat a bytů v rekreačních oblastech je tak mnohem zdrženlivější než v předchozích letech. Pro každého je nyní prioritou pouze vlastní bydlení, případný nákup druhého bydlení se ve finančních plánech zákazníků odkládá na neurčito. Pokud se situace zejména v přístupu klientů k bankovním úvěrům nezlepší, není reálné očekávat v následujících měsících nějakou zásadní změnu situace na trhu s druhým bydlením.

#####Vývoj cen se liší region od egionu

#####Cizinci nižší poptávku nespasí

Česká legislativa byla ještě donedávna skoupá vůči cizincům, kteří si u nás chtěli koupit nemovitost. Mohli tak učinit pouze přes právnickou osobu, ale nyní je už všechno jinak. Cizinci se omezení na koupi nemovitosti zbavili. Jediné, co si nemohou koupit, je zemědělská půda. Realitní kanceláře se tak možná těšily na žně, které by je mohly čekat. Nic takového se ale neděje, realitky doposud zvýšený zájem o nemovitosti ze strany cizinců nezaznamenávají. Možným důvodem jsou opět následky finanční krize, ale také například to, že ve Francii, v Itálii nebo ve Španělsku je možné pořídit nemovitost levněji než například v Karlových Varech. Zde je v současné době dostavěno nebo rozestavěno kolem tří set luxusních bytů, 80 procent z nich stále nemá své kupce. Zájem ze strany cizinců je pouze z Nizozemska, Německa a Ruska, i tak se však jedná o zanedbatelné procento zájemců. „Poptávka cizinců nezaznamenala žádnou výraznou změnu. Na zájmu cizinců se výrazně neprojevil ani vstup České republiky do Evropské unie, je tedy otázkou, zda legislativní změna způsobí nějakou vlnu zájemců z řad cizinců o rekreační bydlení u nás,“ dodává Eva Hájková. Realitní trh, ale i zákazníci jsou tak v očekávání, jak se situace bude nadále vyvíjet. Obě strany hrají o čas. Realitní kanceláře čekají, že se finanční krize obrátí k lepšímu a zlomí se nezájem zákazníků, zákazníci naopak čekají, že se ceny nemovitostí posunou ještě výrazně dolů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!