Ceny kanceláří se fakticky snižují | E15.cz

Ceny kanceláří se fakticky snižují

Ceny za pronájmy kanceláří jsou na českém realitním trhu v současnosti pro zájemce velmi příznivé. Situaci ovlivňuje posilování koruny a také stávající složitá ekonomická situace. Vyšší ceny se drží především v oblastech, které ekonomicky prosperují. Vyplývá to alespoň z průzkumu společnosti AAAINDUSTRY. CZ.

Navýšení cen kanceláří není v podstatě žádné. Tím, že jsou smlouvy o pronájmu účtovány v eurech, společně s posilováním koruny dochází fakticky spíš ke snížení cen,“ říká Břetislav Cieslar, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti AAAINDUSTRY. CZ. Tento předpoklad podle jeho slov platí jen pro společnosti, které účtují v korunách a platí nájem v eurech. Někteří developeři se už rozhodli, že nájmy budou účtovat v korunách, zatím je jich prý ale minimum.

#####Táhnou hlavně kanceláře typu A

Velké společnosti mají nadále zájem především o kanceláře typu A, tedy prostory v moderních budovách s dostatečným parkovacím zázemím a uživatelským komfortem. Tyto typy kanceláří se zatím vyskytují pouze ve větších městech - v Praze, Ostravě, Brně, Olomouci a Plzni. Jejich cenová struktura je v těchto městech velmi podobná. Například v Brně a Ostravě se metr čtvereční pohybuje mezi 12 a 14 eury, v Plzni a Olomouci mezi 11 a 12 eury. V Praze si extrémy drží centrum, kde se ceny pohybují mezi 19 a 21 eury za metr čtvereční. Mimo centrum je cenový interval od 13,50 do 15,50 eura. „Kanceláře typu A by se ale brzy měly začít stavět i v jiných městech, například v Hradci Králové nebo Pardubicích,“ doplnil Cieslar. Nejdražší je podle jeho slov Praha a v regionech se ceny v podstatě neliší. Jsou si velmi podobné a drží se v rozmezí 12 a 14 eur za metr čtvereční.

#####Ceny pronájmů stagnují

Ceny kancelářských pronájmů v současné době stagnují, přestože se původně předpokládalo jejich navýšení kolem deseti až patnácti procent. V průměru se ceny pronájmů v regionech zvedly o zhruba sedm procent. „Za stagnací pronájmů stojí samozřejmě současná ekonomická krize. Společnosti začínají snižovat své náklady a stěhují se například do menších a levnějších prostor,“ zdůvodnil Cieslar. Ke zvýšení cen došlo jen v ekonomicky prosperujícím regionu, což platí zejména pro Moravskoslezský kraj. Zde je ale boom vázaný na automobilový průmysl, u něhož také dochází k poklesu. Kanceláře typu A v nových administrativních budovách se samostatně neprodávají, ačkoli se celá patra mohou stát předmětem zájmu nemovitostních fondů. Obchoduje se tak především s kancelářskými prostory typu B. O ně mají zájem společnosti, které ke své činnosti potřebují návštěvy klientů a žádají kanceláře v centrech měst poblíž pěších zón. „Cena velmi záleží na lokalitě. A v těchto typech kanceláří je cena také ovlivněna podlažností, což v kancelářích typu A neexistuje. Ceny tohoto typu kanceláří v podstatě kopírují ekonomickou prosperitu daného regionu. Vzhledem k tomu jsou nejnižší ceny v Ústeckém kraji,“ shrnul Břetislav Cieslar.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!