Ceny rezidenčních nemovitostí na Slovensku rostou | E15.cz

Ceny rezidenčních nemovitostí na Slovensku rostou

Slovensko je pro developery perspektivním trhem. Ceny rezidenčních nemovitostí rostou, čile se staví nejen v Bratislavě, ale i v ostatních městech, zápisy do katastru jsou rychlejší a ani po přijetí eura (2009) se neočekávají žádné dramatické změny. „Pád cen se rozhodně neblíží,“ vysvětluje Filip Žoldák, manažer společnosti Lexxus Bratislava.

Slovensko je pro developery perspektivním trhem. Ceny rezidenčních nemovitostí rostou, čile se staví nejen v Bratislavě, ale i v ostatních městech, zápisy do katastru jsou rychlejší a ani po přijetí eura (2009) se neočekávají žádné dramatické změny. „Pád cen se rozhodně neblíží,“ vysvětluje Filip Žoldák, manažer společnosti Lexxus Bratislava.

V roce 2004 jste vedle pražské kanceláře otevřeli pobočku také na Slovensku. Jaká je vaše dosavadní zkušenost se slovenským trhem?

Velmi dobrá. Nedostatek nových bytů podporuje novou výstavbu i růst cen, vyšší životní úroveň pak jejich prodej. Koupěschopnost obyvatelstva je také podporována výhodnými možnostmi čerpání hypotečních úvěrů. Za čtyři roky existence na bratislavském trhu se dostáváme do čela v prodeji nových bytových projektů s ročním objemem prodeje asi dvě miliardy slovenských korun.

Předpokládám, že to nebude jen Bratislava, mohli bychom jmenovat i další města a oblasti s dynamicky se rozvíjejícím trhem?

Co se týče bytové výstavby, zaměřujeme se hlavně na bratislavský trh. Na Slovensku je však velmi populární investovat do apartmánů v lyžařských nebo jiných rekreačních střediscích, kde nabízíme šest projektů. Trh regionálních center zaznamenává rovněž růst výstavby i cen. Za minulý rok narostla cena rezidenčních nemovitostí na Slovensku o více než 20 procent. Mezi nejzajímavější regiony patří zejména oblasti východního Slovenska, také Nitra - ale stále důležitější jsou lokality s přímým napojením na dálnice.

Nejčastější výtky se týkají zápisů do katastru nemovitostí a neprofesionality úředníků. Jaké máte zkušenosti s touto procedurou na Slovensku?

U nás je to v podstatě úplně stejné. Problémy způsobuje hlavně nedodržování zákonných lhůt. Nejvíce se to týká vytížených katastrů v Bratislavě, ale například i v Senci. V Bratislavě není výjimkou, pokud se návrhy, které měly být zapsané do 30 dnů, dostanou na řadu až po šesti či sedmi měsících. V porovnání s Českou republikou máme ale výhodu, že návrhy na vklad se dají příplatkem urychlit. Pokud si klient ke standardnímu návrhu na vklad 2000 Sk připlatí ještě 6000 Sk, má jistotu, že bude do 15 dnů vklad zapsaný - tedy pokud se lhůty na katastru dodržují. To je možná jeden z důvodů, proč se neurychlené návrhy dostávají na řadu později. Dalším problémem je nejednotnost v procesech. Každý katastr má k výkladu zákona tak říkajíc individuální přístup. Projevuje se to především ve výkladu toho, co by měly být povinné přílohy, specifikace nemovitosti, nebo také v titulech zápisu nemovitosti do katastru.

Mohl byste uvést nějaký příklad hodný následování z okolních zemí a porovnat se situací v České republice a na Slovensku?

Nevím přesně, nesledujeme to. Přínosný je u nás bezplatný elektronický katastr a bylo by dobré, pokud by výpisy z něho byly použitelné i pro právní účely - dosud jsou pouze informační. S napětím také očekáváme připravovanou novelu zákona, která by měla umožnit elektronické podávání návrhů na vklad. Takovéto podání ale bude moci realizovat pouze vlastník elektronického podpisu.

V poslední době se stávají velmi populárními brownfieldy. Jaká je situace na Slovensku? Třeba bývalých vojenských kasáren tady najdeme velké množství…

Rovná 19 procentní daň přilákala na Slovensko hodně zahraničních firem. V čem spatřují developeři ty hlavní výhody?

Asi jen ve vedení účetnictví.

Změní se pro vás něco po přijetí eura?

Na tuto otázku existuje mnoho teorií a názorů. S určitostí však nikdo nedokáže říci, co lze očekávat. Na jedné straně nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k dalšímu dramatickému růstu cen. Na druhé straně jsou tu zkušenosti jiných zemí, kde se po přijetí eura zvýhodnily úvěry natolik, že sekundárním efektem vyhnaly ceny bytů hodně nahoru. Pád cen však neočekáváme.

Jaké jsou podle vás další perspektivní trhy a kam se bude ubírat zájem velkých developerů v příštích letech?

Standardně na nerozvinuté trhy. A potom zpátky. Rezidenční developeři jsou velmi závislí na lokální koupěschopnosti. Nejdříve jsou na řadě manufaktury, potom logistika, následuje retail a office a poslední jsou rezidence. Perspektivní trhy jsou ty, které dávají předpoklad alespoň pro jednu z těchto investic.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!