České stavebnictví čeká zřejmě velmi špatný rok | E15.cz

České stavebnictví čeká zřejmě velmi špatný rok

V tuzemském stavebnictví vloni kvůli krizi ubylo zhruba 30 tisíc pracovních míst, letos jich ze stejného důvodu zmizí zhruba stejně. Tvrdí to alespoň prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš. Na lepší časy si prý musíme ještě počkat.

V tuzemském stavebnictví vloni kvůli krizi ubylo zhruba 30 tisíc pracovních míst, letos jich ze stejného důvodu zmizí zhruba stejně. Tvrdí to alespoň prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš. Na lepší časy si prý musíme ještě počkat.

„Každé místo ve stavebnictví přitom generuje další tři pracovní místa, takže dopad na nezaměstnanost bude ve výsledku trojnásobný,“ podotkl. Podle Matyáše má stavební trh dno krize teprve před sebou. Největším dramatem je prý pozemní stavitelství, které má ve svém portfoliu 85 procent firem. V této kategorii se výroba loni podle odhadu SPS propadla o deset procent. Pokles byl částečně vyrovnán výstavbou dopravní infrastruktury, která naopak stoupla asi o 16 procent.

#####Klesá objem nových zakázek

„Druhý problém, který bude v letošním roce znamenat sáhnout si na dno, je problém vývoje zakázek,“ podotkl Matyáš. Za první tři čtvrtletí loňského roku svaz odhaduje, že objem nových zakázek meziročně klesl o téměř dvě pětiny. Propad zakázek svaz odhaduje i u dopravních staveb, a to o 15 procent. Celý stavební trh tak nyní přichází o zakázky v hodnotě jedné měsíční produkce celého stavebnictví. Většina předních stavebních společností v Česku vykáže za rok 2009 podle dosud zveřejněných odhadů či výsledků růst hrubého zisku.

Jejich tržby nebo výkony ale ve většině případů meziročně klesnou. Ze zveřejněných čísel Českého statistického úřadu ale vyplývá, že se stavebnictví i přes propad ve srovnání s dalšími obory české ekonomiky ještě docela daří. V dalším období však růst odvětví pravděpodobně ovlivní omezování veřejných investic. Stavební produkce ve stálých cenách byla podle údajů ČSÚ za celý rok 2009 nižší o jedno procento, v prosinci se meziročně zvýšila o 3,5 procenta.

#####Dopravní stavby to nezachrání

„Ve srovnání s řadou jiných odvětví je to stále ještě velmi solidní výsledek,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Další výhled už ale tak optimistický není. Podle analytika ČSOB bude růst odvětví nadále záviset hlavně na dopravních stavbách. Hlavní podle něj ovšem bude, jak se podaří v oboru připravovat projekty a směřovat do nich peníze z evropských fondů. Šéf SPS ale nepovažuje dopravní stavby za všelék. „Dopravní stavitelství není všechno. Důležité jsou také další inženýrské stavby, které závisí například na investicích měst a krajů,“ míní Matyáš.

Omezování veřejných investic ovlivní další vývoj sektoru i podle analytiků. „Stavebnictví bude přidušeno problémy veřejných financí. Stát se žene do rekordního zadlužení a na veřejné stavby zbude málo peněz,“ myslí si hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Proto podle ekonoma začnou hrát ve stavebnictví větší roli stavby pro podnikání a bydlení na úkor veřejných staveb.

*Jaký je stav českého stavebnictví, jak bojují s krizí české stavební firmy a co očekávají od letošního roku, se dozvíte v Realitu č. 4/2010, jehož hlavní téma bude věnováno právě stavebnictví.*

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!