České stavebnictví v říjnu zmírnilo pokles na 1,4 procenta | E15.cz

České stavebnictví v říjnu zmírnilo pokles na 1,4 procenta

Tuzemská stavební výroba v říjnu ve stálých cenách meziročně zmírnila pokles na 1,4 procenta ze zářijového revidovaného poklesu o 5,1 procenta. Počet zahájených bytů se propadl o 25,4 procenta na 2023 bytů. Ve srovnání s předchozím měsícem bylo stavebnictví v říjnu o 1,2 procenta výkonnější. Po očištění od vlivu pracovních dní se výkon stavebnictví v desátém měsíci meziročně snížil o 0,2 procenta. Produkce pozemního stavitelství, tedy hlavně výstavby budov, v říjnu meziročně vzrostla o 2,3 procenta. Inženýrské stavitelství naopak kleslo o 7,4 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců se bez agenturních pracovníků v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví v říjnu meziročně snížil o 0,4 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda stavařů meziročně vzrostla o 7,8 procenta na 29 194 korun.
„Tento nárůst byl ovlivněn neobvykle nízkou srovnávací základnou z října 2009, kdy počet zahájených bytů v bytových domech meziročně klesl o 79,2 procenta,“ uvedli statistici. Počet dokončených bytů v říjnu meziročně vzrostl o 11,5 procenta na 3 495 jednotek. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 13,1 procenta, v bytových domech bytových o 1,8 procenta.
Stavební produkce podle údajů Eurostatu v září v EU 27 meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 3,6 procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 4,6 procenta, inženýrské vzrostlo o 2,6 procenta.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!