Česko je zemí rozhleden. Podívejte se na ty nejzajímavější | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Česko je zemí rozhleden. Podívejte se na ty nejzajímavější

pej, ČTK

Rozhledny patří mezi nejatraktivnější turistické cíle v České republice. Přestože jejich boom v poslední době opadl, v celosvětovém měřítku se Česko může řadit mezi rozhlednové velmoci. Aktuálně je u nás přes 450 rozhleden a vyhlídkových věží. Podívejte se na některé z nich.

Opravdovou renesanci zažily rozhledny po roce 1989, kdy došlo k opravě a následnému zpřístupnění mnoha chátrajících staveb a ve velkém měřítku také k výstavbě zcela nových věží. Zatímco na přelomu tisíciletí se často stavěly typizované železné konstrukce sloužící pro telekomunikační účely, které byly opatřené vyhlídkovou plošinou, v posledních několika letech jsou trendem vizuálně nápaditější vyhlídkové stavby.

Mezi originálně tvarované rozhledny z poslední doby patří například vyhlídka Růženka nad obcí Růžová na Děčínsku v Českém Švýcarsku, která byla zpřístupněna loni v dubnu.

Podívejte se na ty nejzajímavější rozhledny:

Betonová stavba vysoká šest metrů připomíná návrh Národní knihovny od Jana Kaplického, přičemž tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých libereckých architektů. Růženka získala titul Rozhledna roku 2018.

Netradiční tvar má také rozhledna Doubravka, která se od loňského června tyčí v přírodním parku Čihadla v Praze 14.

Smuteční síň, hasičská zbrojnice. Prohlédněte si stavby, které bojují o Českou cenu za architekturu
Bývalá vodárenská a zauhlovací věž našla nové využití. Museli z ní vyvézt tuny odpadu

Autor: pej, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!