Český architekt autorem designhotelu v Las Vegas | E15.cz

Český architekt autorem designhotelu v Las Vegas

Na konci ledna se v Las Vegas otevřel komplex Planet Hollywood Towers Westgate, první věž z komplexu budov, 52podlažní skleněná budova v hodnotě šplhající k jedné miliardě amerických dolarů.

Luxusní hotelový komplex vyrostl jako projekt v joint venture mezi společností Planet Hollywood Hotels a privátní společností Westgate Resorts patřící Davidu A. Sieglovi. Hlavním designérem projektu je český rodák Michal Postránecký. Architektonický návrh, který Michal Postránecký vytvořil ve spolupráci s týmem architektů ze studia Morris Architects pod vedením jednoho z ředitelů studia Geralda B. Koie, byl z důvodu globální finanční krize rozdělen do dvou hlavních fází výstavby.

Celý projekt bude mít ve své konečné podobě okolo 2500 rezidenčních jednotek navržených jako timeshare nebo kondominium. Většina obytných jednotek komplexu je zároveň využitelných jako hotelový pokoj. První fáze projektu má 1201 bytů. Hotelové timeshare jednotky jsou umístěné od třetího patra budovy výše až do 46. patra. Další vyšší patra jsou vyplněna byty od 400 až do 1200 metrů čtverečních s luxusním výhledem na Las Vegas Bulvar / Strip, jež jsou určeny k prodeji do osobního vlastnictví (kondominium).

#####Nová moderní skleněná dominanta Las Vegas

Hlavním výrazovým prvkem budovy je červeně prosklené „křídlo“ vyčnívající nad budovu, které tvoří v kontrastu s modrou prosklenou fasádou nepřehlédnutelnou stavbu nově vznikajícího panoramatu Las Vegas. Naproti „přes ulici“ - v Las Vegas Bulvar - byla na konci minulého roku otevřena převážná část MGM City Centra, pod kterým se podepsali známí architekti z celého světa, jako M. Pei, D. Liebeskind a další. Designové řešení Planet Hollywood Towers navržené českým rodákem Michalem Postráneckým tak může směle soutěžit s těmito slavnými jmény.

Obzvlášť po dokončení celého komplexu budov bude výraznou součástí města, kde se nikdy nejde spát. Pro architekta Michala Postráneckého, zastupujícího českou architektonickou školu v tvrdé světové konkurenci na druhé straně Atlantiku, je to obrovský úspěch a životní zkušenost, která je v mnohém ojedinělá. Úkolem Michala Postráneckého v rámci projektu byl nejenom návrh budovy a všech jejích detailů a komunikace a koordinace s klientem, ale vzhledem ke svým schopnostem postupně převzal roli hlavního koordinátora projektu.

#####Fázování stavby způsobil omezený rozpočet

Jak sám architekt říká: „Jedním z největších oříšků bylo navrhnout celoskleněnou fasádu a „pověsit“ ji na všechny části železobetonového skeletu s předpínanými podlažními deskami, protipožárními detaily mezi jednotlivými podlažími ve styku vodorovných konstrukcí s fasádou, a to vše se splněním všech požadavků na tepelnou izolaci v souvislosti s kalkulacemi vyplývajícími z energetické normy se specifickými podmínkami podnebí v Las Vegas.

Konečný výsledek je však i přes tyto zásahy v průběhu stavby velice dobrý. Michal Postránecký v současné době žije v Sarasotě na západním pobřeží Floridy. V poslední době několikrát navštívil ČR, kde začínal svoji kariéru. Věří, že i zde jej v budoucnu čeká nejedna zajímavá zakázka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!