Český „Forrest Gump“ na Islandu podporuje vozíčkáře | E15.cz

Český „Forrest Gump“ na Islandu podporuje vozíčkáře

Jeden muž - 30 maratonů – 30 dní. Tak se jmenuje projekt, kterým se český maratónský běžec René Kujan rozhodl na Islandu podpořit české vozíčkáře. Vybaven platebním terminálem Ery přijímá od Islanďanů dobročinné příspěvky, za což si vysloužil nejen přízeň islandské běžecké komunity, ale také tamních médií, které se tomuto „českému Forrestu Gumpovi“ začínají stále častěji věnovat. Možná i proto, že inspiruje další běžce, kteří se k němu spontánně přidávají a dělají mu doprovod. Oznámila to Era.

„Projekt se sice jmenuje Jeden muž - …, ale bez obrovské podpory ze strany své rodiny, Ery, islandských běžců a mnoha dalších, bych něco podobného nikdy nedokázal. Pevně věřím, že se i pro vozíčkáře podaří zajistit maximum možného,“ říká René Kujan, který trať dlouhou 1340 kilometrů odstartoval 23. září. Ve čtvrtek 4. října překonal pětistý kilometr z plánované trasy, kdy za 30 dní uběhne 30 maratonů. „Stále musím myslet na ty, jimž osud přichystal něco mnohem těžšího než každodenní maratón, bez možnosti odstoupení. Mají můj obdiv,“ dodává Kujan.

Ojedinělý projekt vymyslel Kujan proto, že sám před několika lety skončil po těžké autonehodě málem na vozíčku a lékaři mu nedávali příliš šancí, že bude ještě chodit. V páteři má od té doby čtyři osmicentimetrové šrouby z titanu. Díky osobní zkušenosti se René rozhodl tímto ojedinělým projektem podpořit Sportovní klub vozíčkářů Praha. Platebním terminálem ho vybavila Era a on teď po cestě od Islanďanů vybírá příspěvky, které půjdou na sportovní pomůcky pro handicapované. „Era dlouhodobě pomáhá handicapovaným a snaží se jim usnadňovat život nejen zvýhodněnou nabídkou. Například v létě jsme testovali v našich finančních centrech projekt online přepisu komunikace pro nevidomé tzv. eScribe, který se setkal s velkým ohlasem. A toto je další příklad, jak si lidé mohou mezi sebou pomáhat,“ říká mluvčí Era Poštovní spořitelny Zuzana Kalátová.

Závod českého běžce se sebou samým, islandským podnebím a přírodou lze sledovat na facebookových profilech 1 man - 30 days - 30 marathons / Solo circumnavigation of Iceland http://www.facebook.com/#!/run30 a Era http://www.facebook.com/#!/Erajednoduse.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!