Cesta do pravěku. S úřední mapou | E15.cz

Cesta do pravěku. S úřední mapou

Komunistické názvy ulic. Přestože je zastupitelé zrušili už před dvaceti lety, některé z nich žijí dál. V úředních mapách.

Jak se dostat od náměstí Úderníků k budově Okresního národního výboru? Kvíz, se kterým si v Rybářích nikdo nevěděl rady. A přitom právě tam by to lidé měli vědět nejlépe. Podle mapy, dostupné na webu katastrálního úřadu v Nahlížení do katastru nemovitostí, totiž ve čtvrti Rybáře existuje jak náměstí Úderníků či ONV, tak Engelsova ulice, která oba cíle spojuje. Tedy ulice, které před dvaceti lety zanikly.
Odkud tu mapu máte?
„Náměstí Úderníků? Už nějaký rok tady sloužím, ale o náměstí Úderníků jsem nikdy neslyšel. Tady je náměstí 17. listopadu,“ přemýšlel asi třicetiletý policista, když ho na rohu náměstí 17. listopadu požádala Sedmička o pomoc. Záměrně právě tam. Podle zmíněné mapy totiž policista nestál na rohu náměstí 17. listopadu, ale na náměstí Úderníků.
Rébus s předlistopadovým názvem muž v uniformě rozluštil až po chvíli, když mu redaktor Sedmičky ukázal mapu, vytištěnou toho rána z webu katastrálního úřadu. Policista dospěl k závěru, že na mapě vyznačené náměstí Úderníků musí být ve skutečnosti náměstím 17. listopadu. Tedy místem, u kterého stál.
Redaktor Sedmičky si v uplynulém týdnu zahrál na turistu, který s mapou v kapse, i když nikoliv turistickou, bloudil po Rybářích. Kolemjdoucích se přitom dotazoval, kudy se dostane na Engelsovu ulici nebo náměstí Úderníků.
„Engelsova ulice?“ přemýšlel asi pětapadesátiletý muž, který vyšel z jednoho domu na Sokolovské (kdysi Engelsově) ulici. „Už vím. To musíte do Drahovic,“ ukázal. O čtyřicet metrů dál už ale padesátiletá žena věděla. „To jste správně. Sokolovská se za komunistů jmenovala Engelsova. Ale to po revoluci zrušili,“ řekla.
Naproti tomu žádný z mladých lidí nevěděl. Dokonce ani studenti keramické školy, která podle katastrální mapy leží právě na náměstí Úderníků. „Myslím, že takové náměstí je v Sokolově,“ uvedl jeden z nich. I když je aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí určena především pro navigaci podle parcelních čísel, snadno člověka zmate. „Víme o tom. Staré názvy ulic nebo veřejných budov průběžně aktualizujeme v souvislosti s převodem map do digitální podoby,“ vysvětlil Libor Tomandl, ředitel karlovarského katastrálního úřadu.
Pokud jde o Rybáře, ty se digitální podoby, a tedy správného uvedení názvů ulic, dočkají v roce 2011. Podobně jako Stará Role či Dvory. „Změna názvů v katastru nemovitostí se řídí předpisy. Máte ale pravdu, že staré údaje mohou mást,“ přiznal ředitel Tomandl.
S přejmenováváním komunistických názvů ulic začalo hned první svobodně zvolené zastupitelstvo. Před dvaceti lety. Do roku 1991 tak zmizely názvy jako Gottwaldova (dnes Kr. Jiřího), Pionýrů (Jižní), Fučíkova stezka (Stezka Jeana de Carro) či Stachanovců (Nad vyhlídkou). Některá místa jako třeba náměstí Říjnové revoluce zcela zanikla. Celkem bylo z mapy města vygumováno přes čtyřicet předlistopadových jmen.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!