Cesty brněnských brownfieldů jsou poměrně klikaté | E15.cz

Cesty brněnských brownfieldů jsou poměrně klikaté

Brno bylo od 19. století tradičním průmyslovým centrem s mnoha továrnami v centru města a jeho blízkosti. V současnosti je na území města celkem 127 brownfieldů o celkové rozloze 556 hektarů. Tyto plochy tak tvoří celkem 6,3 procenta z vymezeného zastavěného území města Brna. Jde přitom o pozemky od velikosti půl hektaru až po areály, jejichž výměra přesahuje dvacet hektarů.

Podle náměstka brněnského primátora Olivera Pospíšila jsou brownfieldy z pohledu města většinou jen obtížně řešitelné. „Všechny opuštěné areály mají vlastníky a buď existují již hotové projekty, jejichž realizaci zastavila krize, anebo vlastníci teprve čekají na svou příležitost,“ říká Oliver Pospíšil. Město má jen omezené možnosti do aktivit soukromníků zasahovat a není v situaci, aby mohlo vypisovat granty. Nyní doplácí jen na náklady demolice starých budov a dekontaminace těchto území.

#####Typickým brownfieldem je Zbrojovka

Jedním z projektů, jejichž řešení se účastnilo město, byl areál bývalé továrny Zetor v Brně-Husovicích, který továrna opustila po restrukturalizaci. Město uvažovalo o koupi a chtělo zde vytvořit rozvojovou plochu. S prodejcem, jenž loni požadoval za pozemek dvě stě milionů korun, se však brněnský magistrát nedohodl. „Firma tvrdila, že má soukromého investora, který zaplatí požadovanou cenu, prodej se ale nedaří dodnes,“ popisuje současný stav náměstek Pospíšil. Typickým brownfieldem, který již k úspěšné realizaci směřuje, je areál bývalé Zbrojovky v Zábrdovicích. Finanční skupina J&T areál vydražila za 707 milionů korun a nyní spolupracuje s přední architektonickou firmou na přípravě obytného souboru na místě bývalé továrny na břehu řeky Svitavy. Tyto přípravy byly ale nyní kvůli současné ekonomické krizi zpomaleny.

#####Nesnadná přeměna bývalých kasáren

Samostatnou kapitolou jsou v oblasti brownfieldů v Brně vojenské areály. I tady se projevuje zdlouhavost řešení majetkových vztahů a projekty postupují jen pomalu. Například řečkovická kasárna na severu města tvoří velký nepropustný areál vedle páteřní komunikace. Magistrát i městská část dlouho usilují o to, aby byl alespoň rozčleněn komunikacemi a dalo se jím projíždět, zatím ale bezúspěšně. Ani stavebně atraktivní pozemky bývalých jaselských kasáren nedaleko centra města zatím nemají jasnou vyhlídku na brzké využití. Jejich areál byl původně ze státu převeden na Jihomoravský kraj, který je směnil s městem. „V tendru na investora pak město ne příliš šťastně vybralo společnost Klim invest, která měla pozemek dekontaminovat, demolovat stavby a postavit obytný soubor. Investorský subjekt se ale ukázal jako finančně slabý, nedodržel termíny a momentálně je na něj podán návrh na insolvenční řízení. Místo je přitom velice atraktivní. Buď se investor vzpamatuje, nebo město najde jiného,“ vysvětluje situaci kolem dalšího pozemku Oliver Pospíšil. Za nejnadějnější „kasárenský“ projekt tak lze v Brně považovat slatinská kasárna na jihu Brna. Tady město získalo pozemky od státu bezplatným převodem a má zde zpracovány plány na vybudování zóny bydlení a sportovišť.

#####Pozitivní zkušenost s vlastní akciovkou

V přípravě a realizaci aktivit souvisejících s brownfieldy se městu Brnu osvědčila jeho vlastní akciová společnost Jižní centrum, která původně vznikla kvůli přípravě lokality na jih od současného středu města. K jejím úkolům patřila příprava prostorů pro přesun hlavního nádraží, nové infrastruktury pozemků a zástavby v oblasti. Poté, co společnost Jižní centrum tyto úkoly z větší části splnila, se z ní stala společnost s developerským potenciálem a zkušenostmi, město ji tedy nyní využívá například při realizaci lokality slatinských kasáren pro účely bydlení a služby. Přestože řadu projektů provázejí obtíže, náměstek Pospíšil se do budoucna nebojí, že by v Brně zůstaly nějaké opuštěné areály. Výkladní skříní realizovaného brownfieldu je podle něj areál opuštěné továrny Vaňkovka, kde byla situace zvlášť komplikovaná. Městu se přesto podařilo získat s pomocí společnosti Jižní centrum investora a podařilo se zachovat duch místa a zároveň udělat komerčně úspěšný projekt.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!