Cheb se bude sám starat o městské byty | E15.cz

Cheb se bude sám starat o městské byty

Městské byty v Chebu bude kvůli stížnostem nájemníků i úředníků spravovat sama radnice. Nyní se o 1500 bytů stará firma Terea s.r.o., v níž má město poloviční podíl. Cheb jí ale vypoví mandátní smlouvu. Výpovědní lhůta vyprší na konci roku. Město pak bude muset přijmout několik zaměstnanců, aby agendu zvládlo. Informoval o tom starosta Chebu Jan Svoboda.

Ve společnosti Terea mají město a druhý vlastník, německá NGW Duisburg, stejné podíly. Společnost se zabývá hlavně výrobou a distribucí tepla. Zároveň je správcem městských bytů. „Nejsme ale spokojeni. Obracejí se na nás se stížnostmi nájemníci, je špatná komunikace mezi naším odborem a firmou, na kritiku Terea nereaguje,“ uvedl Svoboda. Důvody stížností neupřesnil. Podle města bude vhodnější, když byty bude spravovat radnice sama. „Bude to znamenat přijmutí několika pracovníků. Ale stejně už nyní některé činnosti raději provádíme sami,“ uvedl tajemník chebské radnice Václav Sýkora.

#####Rozpor mezi požadavky města a soukromé firmy

Svoboda zároveň připustil, že pro něj jako zástupce města ve společnosti Terea a zároveň starostu je rozhodování schizofrenní. „Jako zástupce majitele ve firmě bych měl požadovat co největší zisky, avšak jako zástupce zákazníka, tedy města, zase co nejnižší ceny,“ popsal Svoboda. Město jako akcionář dostává ročně okolo sedmi milionů ze zisku společnosti. Jednou z variant, jak řešit konflikt zájmů města a zároveň akcionáře servisní organizace, by mohl být prodej podílu ve firmě. Podle obchodního rejstříku je podíl města poloviční. O jeho prodeji by mělo jednat až další zastupitelstvo.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!