Chloubu kubismu obsadí muzeum | E15.cz

Chloubu kubismu obsadí muzeum

V trojské zoo už od povodní chátrají dvě stavby, které by mohly být její ozdobou. Jsou to kubistické Gočárovy domky.

Když se přestane návštěvník rozhledny v pražské zoo rozhlížet do dálek a podívá se přímo dolů, k Vltavě, čeká ho v zapomenutém koutě zahrady překvapení. Nedaleko novotou zářících pavilonů stojí dva dřevěné domky z roku 1921. Chátrající jednopatrové sruby ale nejsou obyčejné. Do zoo za nimi míří milovníci architektury, kteří by tam za zvířaty přišli jen stěží.

Sruby jsou památkou

Dřevěné domky jsou dílem slavného prvorepublikového architekta Josefa Gočára a už čtyři desetiletí chráněnou památkou. Stav objektů tomu neodpovídá.

Střecha prvního domku je zakrytá potrhaným igelitem, místo dveří jsou prkna a v oknech chybí sklo. Bláto a chomáče trávy v podkroví připomínají nedávnou povodeň.

Druhá stavba je na tom trochu lépe. Na střeše tašky a vchod má skutečné dveře. Talíř satelitu připomíná, že tam kdysi bylo rušno.

Opuštěný kout zoo mezi okružní cestou a protipovodňovou hrází ale není místem, kde domky původně stály.

Gočár sruby vyprojektoval pro letiště ve Kbelích. Domky vznikly v takzvaném národním slohu, svérázném druhu kubismu, který neměl za hranicemi tehdejšího Československa obdoby. V jedné z dřevěnic bydlel správce, ve druhé byla restaurace. Údajně se tam scházeli letci před startem.

Zvolený sloh měl zdůrazňovat národní identitu nového státu a vyznačoval se velkou dekorativností. Ostatně domky původně hýřily barvami. Zdobily je barvy trikolory a s různými jednoduchými, lidovou architekturou inspirovanými ornamenty.

Když na letišti v šedesátých letech přestaly sloužit svému účelu, skončily ve skladu. V roce 1978 je pak dělníci znovu sestavili v zoologické zahradě. Byl v nich byt pro vedoucího zahradníka, scházel se tam i Klub mladých přírodovědců. Později sloužily jako šatny a sklady. Poslední úder památce způsobila povodeň ze srpna 2002. Vltava zalila spodní část zoo a všechny stavby. Gočárovo dílo zarostlo šípkovými růžemi.

Zachránit stavby chtěla už řada zájemců. Radnice Prahy 1 plánovala domky přestěhovat do parku pod Petřín, kde v nich měla vzniknout kavárna a Gočárovo muzeum.

Domky zachrání nový šéf

Nakonec se ale záchrany ujalo vedení zoo. Chátrající památku změní v muzeum a restauraci. Bude to jeden z prvních projektů, do něhož se pustí nový šéf zahrady Miroslav Bobek. Zoo už hledá firmu, která by domky přestěhovala a opravila. Vyplývá to z informací serveru verejnezakazky.cz, kam Praha umístila podmínky výběrového řízení.

Po rozebrání projdou domky rekonstrukcí za zhruba třicet milionů korun. Roubenky poté návštěvníci najdou v lesíku za výběhem tygrů sibiřských. V jedné z Gočárových staveb vznikne přednáškový sál, expozice z historie pražské zoo a galerie. Ve druhém domku bude restaurace.

„Nové muzeum zoo chceme zřídit již delší dobu. Plánujeme vystavit například pracovnu prvního ředitele zahrady, Jiřího Jandy,“ řekl již dříve mluvčí zoologické zahrady Vít Kahle.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!