Chtějí být vynálezci. Místo pohádek čtou encyklopedie | E15.cz

Chtějí být vynálezci. Místo pohádek čtou encyklopedie

Slávka Petráková

Mimořádně nadané děti docházejí v Písku a Strakonicích do dvou škol.

Máte geniální dítě? Pak bude lepší, pokud s ním půjdete do školy ve strakonické Povážské ulici nebo J. K. Tyla v Písku.
Tuto radu slyší rodiče, kteří zjistí, že jejich potomek umí více, než by čekali.
Ve Strakonicích už pět let soustřeďují mimořádně nadané děti na jedno místo - do základní školy Povážská. Od září dokonce na speciální výuku získali peníze z Evropské unie.
V Písku zase podchycují podobné ratolesti na Základní škole J. K. Tyla. Učitelé se jim tak mohou lépe věnovat. „Nadané děti jsou sice ve třídě s ostatními žáky, ale připravili jsme jim individuální vzdělávací programy i mimovyučovací aktivity, jako je kroužek deskových her, badatelské dílny nebo fyzikální kroužek,“ říká ředitel písecké školy Jaromír Hladký.
Nadprůměrnou inteligenci předškoláků mohou velmi brzy odhalit neverbální psychotesty, které provádí školní psychložka. Vedle vysokého intelektového nadání a kreativity se často takové děti vymykají běžnému chování. Nemohou být jediní v celé třídě. Potřebují sobě rovné partnery, aby s nimi sdíleli podobné zájmy a myšlenkové pochody.
Po letošních zápisech, které jsou ve Strakonicích 4. a 5. února a v Písku byly 22. a 23. ledna, se opět objeví nejméně pětice nadaných dětí.
Školní docházka pro ně poprvé může začít už v pěti letech.

Jaké zájmy mají nadané děti? Se sedmi školáky, jejich matkami a učitelkami ze Strakonic a Písku si povídaly redaktorky Sedmičky.

Na první pohled jsou to obyčejní kluci a holky. Hrají si, sem tam provedou nějakou lumpárnu. Hned na začátku rozhovoru je ale znát, že se liší od ostatních. Za dětskou tváří se schovává rozum staršího člověka. Takové jsou nadprůměrně inteligentní děti. V Česku jsou jich tři procenta.

1. Matěj Hokr ze Strakonic

Devítiletý Matěj chce být jednou paleontologem. Nejvíc ho přitahuje pravěk, ale jinak se zajímá o všechno. Zvláštním koníčkem je lidské tělo a záchranářství. S dospělým se baví jako rovný s rovným. „Na to, že má nadání, nás upozornily učitelky ve školce. Psycholožka to pak potvrdila,“ říká matka Eva Sutnerová. Mimořádné nadání se u něj projevilo, už když byl malý. Místo pohádek požadoval čtení v encyklopediích. „V televizi chyběly pořady pro děti. Tak jsme mu pouštěli německé stanice. Jednou jsem ho přistihla, jak si hraje s figurkami a povídá si s nimi německy,“ líčí matka.

2. Matěj Lán ze Strakonic

Nejvíc ho baví matematika, vlastivěda, přírodověda, fyzika, chemie, ale i robotika. Má výtvarné a hudební nadání. Devítiletý Matěj Lán ze Strakonic chce být vynálezcem. Ze sportů má rád potápění. Podrobnosti o věcech, které ho zajímají, čerpá z internetu, nebo z knížek. „Když jde starší sestra do knihovny, nadiktuju jí, co potřebuju vypůjčit, a ona mi to přinese,“ říká Matěj Lán. Spolužáci občas jeho nadání využívají a při písemkách loudí o nápovědu. „Od dvou let mluvil souvisle ve větách. Má vysoké IQ a nadaná je i jeho sestra,“ doplňuje matka Eva Lánová.

3. Petr Kolloros ze Strakonic

Petr Kolloros má výborný logický úsudek a často vymýšlí vlastní postupy řešení. Vyhrává všechny třídní hry. Ze sportů ho baví házená a kolo. Jednou chce vytvářet počítačové hry. „Vesmír jsem už probádal, teď mě baví knihy o Egyptě, o lidech, kteří tam žili, a o pyramidách,“ říká osmiletý chlapec. Na jeho nadání už upozorňovaly učitelky ve školce.
„Dětem se věnujeme, ale nepřišlo mi, že je extrémně nadaný. To jsem se dověděla až v poradně. Že uměl číst a počítat, než šel do školy, jsme považovali za úplně normální,“ říká matka Marcela Kollorosová.

4.Tomáš Makovec ze Strakonic

Už má za sebou ročníkovou práci o Slunci. „Psal jsem, kolik je tam hélia a podobně,“ líčí devítiletý Tomáš Makovec.
Jeho matematické a přírodovědné nadání doplňuje výtvarný talent. Čte historické romány, zajímá se o život dětí na celém světě a hraje tenis.
„Jako malý kluk listoval v technických knihách. I starší dcera je mimořádně nadaná. Doma neustále zodpovídám nějaké otázky,“ dodává matka Jitka Makovcová.

5.Tomáš Necuda z Písku

V roce a půl mluvil Tomáš Necuda ve větách. Ve čtyřech a půl letech se naučil psát tiskace a pak číst. Od první třídy chodil do kroužku fyziky. „Baví mě sport a počítače. V dospělosti bych chtěl být programátorem,“ říká devítiletý školák.
Podle jeho matky Jany Svatkové jsou s nadprůměrně inteligentním dítětem radosti i starosti. Některé věci se naučí dřív než jeho vrstevníci.
„To vás přiměje mluvit s ním jako s o pár let starším. Když s vámi ale devítiletý kluk začne diskutovat jako puberťák, chce to pevné nervy. Některým dětem stačí jednoduchá odpověď. On se s ní nespokojí, vše rozebírá do hloubky,“ směje se Jana Svatková.

6.Matěj Šálek z Písku

Ve školce byl dnes desetiletý Matěj Šálek oproti ostatním napřed. Než šel do školy, potvrdil jeho vyšší inteligenci test v poradně. „Ze začátku se jeho výjimečnost projevovala v matematice, kdy počítal složitější příklady než ostatní. Teď má i dobrou prostorovou představivost a nadání na složitější logické uvažování,“ popisuje otec Michal Šálek. „Rád kreslím rytíře a středověké postavy,“ doplňuje Matěj. Chce být vynálezcem pomocných robotů v domácnosti. „Když se budu dobře učit, dostanu se na střední školu, pak na vysokou výzkumovou a pak na kybernetiku,“ plánuje.

7. Martin Kulanda z Písku

Desetiletého Martina Kulandu z Písku baví matematika. Rád čte dobrodužné knížky, hraje ping-pong a florbal. Jeho nadprůměrnost se začala projevovat už v necelém roce. Ve čtyřech letech hrál se starším bratrem šachy. Chtěl by být právníkem. „Vydělávají hodně peněz a obhajují nevinné lidi,“ vysvětluje, k čemu se už před třemi lety rozhodl.
„Život s nadprůměrně inteligentním dítětem je radost. Všechno mu jde snadno a výhodou je i to, že mě nenechá zakrnět a zlenivět, protože se musím pořád vzdělávat, abych mu stačila. Martinovi nestačí hry s autíčky, chce něco tvořit. Baví ho věci, u kterých se musí přemýšlet,“ usmívá se matka Hana Kulandová.

Autor: Slávka Petráková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!