Chtějí se prostřílet do play-off | E15.cz

Chtějí se prostřílet do play-off

Mostecké basketbalistky mají už jen tři víkendy k získání co nejvýhodnější pozice. Pro boj o titul.

Mostecké mladší dorostenky mají za sebou dvě utkání, při nichž bylo jasným cílem zvítězit. V basketbalové extralize totiž chtějí do play-off nastupovat nejhůře ze čtvrtého místa. Aby začínaly v bojích o titul doma.
I před papírově slabšími týmy však trenér Tomáš Havlovec nechtěl nic podcenit. „Olomouc je tým složený z mladinkých hráček. Jenže hrají nepříjemný a běhavý styl hry s častou střelbou na koš,“ hodnotil před zápasem prvního soupeře.
Pozor si měly dát jeho svěřenkyně i na tým z Ostravy, který změnil trenéra. „Po jeho výměně se herně hodně zvedl,“ hodnotil Havlovec.

Vydařený víkend

Oba soupeře ale Mostečanky přesvědčivě udolaly. Nejprve si smlsly na mladém týmu z Olomouce, který přehrály rozdílem jedenácti bodů 72:61. Ještě větší debakl však čekal na Ostravanky, které musely uznat, že na Severočešky nemají. Ty si z utkání udělaly střeleckou exhibici a porazily Ostravu 85:51.
Hráčky Baníku Most jsou i po těchto dvou vítězných utkáních stále na páté pozici. Mají však stejně bodů jako jejich soupeřky z pardubického týmu. Na nižší příčce zůstaly jen kvůli horšímu skóre. Na třetí Slovanku jim chybí pouhé dva body. Na začátku soutěže tým trápilo, že se dívky téměř nesejdou v plném počtu na jediný trénink, teď je sužuje marodka. Při počtu devíti hráček je to pro trenéra komplikovaná situace. A uvědomují si ji i samotné hráčky. „Měla jsem před sezonou obavu, jak vůbec budeme hrát. Ale když začaly zápasy, bylo to hned lepší. Doufám, že máme na víc než páté místo,“ říká střelecky nejúspěšnější Mostečanka Naďa Salačová, která nastupuje i za tým USK Praha a do konce soutěže v mateřském klubu hostuje.

Bez klíčové hráčky

Pro tým je se svojí výškou 193 centimetrů důležitou hráčkou. „Doufám, že Salačová zůstane až do konce sezony. Mohli jsme hrát vyrovnaný zápas i s Frisco Brno, jenže Naďa marodila a ostatní byli také po nemoci,“ hodnotí užitečnost hráčky Havlovec. Brněnské soupeřky jsou momentálně na druhé příčce.
Salačová znatelně chyběla i v zápase proti Pardubicím, se kterými se Mostečanky přetahují o čtvrtou příčku. „Nastupuje za ně Žaneta Dušková a tuhle hráčku jsme potřebovali ubránit. Bez Salačové, která je jediná takhle vysoká, to bohužel nevyšlo,“ vysvětluje trenér. Právě Pardubice si Salačová přeje jako soupeře v play-off. „Budeme hrát buď s nimi, nebo se Slovankou, a jejich styl se mi moc nelíbí. S Duškovou jsme velké soupeřky, ale i kamarádky z reprezentace. Ráda hraju proti ní,“ přeje si vysoká hráčka.

Mladí tahouni

Hra mosteckých dorostenek však nestojí jen na této dívce. Havlovec už mezi svými svěřenkyněmi našel tahouny pro další sezonu a už dvakrát nasadil dvě žákyně. „Skvěle se vyhrávají dvě podkošové hráčky, Kristýna Kubášová a Tereza Nováková. Jsou to spíše silové typy, takže jim sedla změna pravidel, která silové hře pod košem velmi nahrála,“ soudí mladý kouč.
Hodnocení trenéra potěšilo obě hráčky. „Letos to je určitě moje nejlepší sezona. Ale je to také díky tomu, že odešlo z týmu několik hráček a já dostala víc příležitostí,“ říká skromně Kubášová.
Další oporou je i Tereza Čermáková, která má za sebou i první reprezentační zkušenost. „Zahrála jsem si turnaj v Polsku a myslím, že bych mohla dostat pozvánku do repre i příště. Většina holek je tam o rok déle, takže si myslím, že jsem se měla co učit a něco určitě pochytila,“ uvažuje Čermáková.
Využít je bude chtít i v příštích dvou zápasech, které budu pro BK Baník Most klíčové. Nastoupí totiž právě proti soupeřům, se kterými se přetahují o strategické pozice, Pardubicím a Slovance. Že to bude na hřišti rivalek, týmu nevadí.
„Nám paradoxně vyhovuje víc venkovní prostředí. V tělocvičně, kde sídlíme, dokud neskončí opravy sportovní haly, nám nevyhovuje povrch,“ uzavírá Havlovec.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!