Chtějí trenérovi pomoct. Založili konto | E15.cz

Chtějí trenérovi pomoct. Založili konto

Celý život sportoval. Teď je Roman Pišný odkázaný na lůžko v nemocnici. Kamarádi shánějí peníze, aby mohl zpět domů.

Klukům zavazoval tkaničky u bot, utíral jim nosy, o celou partu neposedných školáků se postaral sám. A ještě je dokázal vyburcovat, aby z turnaje odjeli s výhrou v kapse. Teď mnozí z nich hrají za Olymp Jindřichův Hradec 1. národní hokejbalovou ligu, kterou vedou. Zásluhu na tom má zakladatel klubu Roman Pišný.

Za svými svěřenci se na hřiště ale nepodívá. Zřejmě nikdy. Leží totiž v nemocnici na oddělení ARO. Před deseti lety u něj lékaři diagnostikovali svalovou dystrofii, závažné onemocnění, kvůli kterému člověku ochabují svaly, a teď už Roman Pišný nemůže sám ani dýchat. Pomáhá mu plicní ventilace. Proto chtějí jeho přátelé, lidé ze sdružení Okna a také lékaři dostat čtyřicetiletého sportovce domů. Založili pro něj proto sbírkové konto.

„Domácí péče nesmírně zkvalitní život. Mnohdy se tím také může zlepšit pacientův stav,“ říká ošetřující lékař Vít Lorenc. Odkazuje na případy svých dvou pacientek, které se po převozu domů obešly bez plicní ventilace.

Péče bude drahá

Přestože leží Roman v nemocnici a předtím se už několik let pohyboval jen na vozíku, stále se zajímá o sport a svět kolem sebe. „Já si ho pamatuji jako skvělého trenéra. Vždycky na něj je spolehnutí. Co řekne, to dodrží. Ohromně pomohl vzestupu hokejbalu v celém okrese. Kromě toho se staral o futsal i volejbal. Když nehrál a netrénoval, tak psal články do novin a na web,“ vypráví předseda Olympu Jindřichův Hradec Jaroslav Matějka.

Právě velká vůle sportovce, přátelskost a chuť pomáhat ostatním přiměla lidi kolem něj, aby se pokusili získat peníze na nákladnou domácí péči. V nemocnici na ni má nárok zdarma. Pokud si ho vezme rodina domů, musí se o něj čtyřiadvacet hodin starat sama. Nemocný dostane jen příspěvek na péči, který pokryje asi pětinu předpokládaných měsíčních nákladů.

„Z peněz chceme platit čtyřčlenný tým, který se bude o Romana nepřetržitě starat. Pomůcky bychom pro něj mohli získat od sociálního odboru zdarma,“ vysvětluje Drahomíra Blažková z občanského sdružení Okna.

Sbírku povolil krajský úřad, který také použití peněz kontroluje. Lidé mohou na péči pro Romana Pišného přispět zasláním peněz na konto 2675163309/0800.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!