Chtěl bych už stát konečně na bedně | E15.cz

Chtěl bych už stát konečně na bedně

Tomáš Raba se i přes přibývající roky neustále zlepšuje. V seriálu Anlen Galaxy skončil letos třetí.

Kapitán týmu Bike sport Joma Jindřichův Hradec Tomáš Raba se cyklistice věnuje naplno sedm let. Postupem času tomuto sportu zcela propadl. Spolu se členy týmu se letos převážně soustředil na dva seriály. Absolvoval závody Kolo pro život a desetidílný Anlen galaxy, kde obsadil celkové třetí místo.

Co vás vedlo k tomu, že se z vás stal cyklistický maniak a nedáte bez kola ani ránu?

Ke kolu mě přivedl kamarád. Koupil jsem si nové horské kolo a vyzkoušel pár závodů. V první sezoně jsem skončil v celkovém hodnocení šestnáctý a ježdění mě začalo strašně bavit.
Druhý rok jsem obsadil jedenácté místo. Pak desáté, osmé a šesté. Jenomže se vyhlašovalo pouze pět nejlepších. Tak jsem si řekl, že na pódiu nesmím chybět. Trénuji pětkrát týdně převážně na silnici, z toho jednou vyrazím do terénu.

Máte dost pestré sportovní zážitky. Který patřil k největším?

Letos jsem měl nesmírnou radost, když jsem absolvoval Bikemaraton Drásal. Je to jeden z nejtěžších závodů v Čechách a velký cyklistický pojem. Za nesmírného vedra jsem dojel dost unavený.

Kterého úspěchu si ve vaší sportovní kariéře nejvíce ceníte?

Získal jsem už několik pátých míst. Letos jsem jednou skončil i čtvrtý. Ale nejvíce si vážím celkového třetího místa v desetidílném seriálu Anlen galaxy.
Jaký závod byl nejtěžší?
Bylo to před deseti lety, když jsem jel 260 kilometrů dlouhý cyklistický závod Král Šumavy. Od startu do cíle pršelo. Píchnul jsem galusku, a jak mi byla strašná zima, tak jsem ani nemohl kolo opravit.

Tvrdí se o vás, že jste smolař. Místo ceny jste údajně nic nedostal. Jak to bylo?

Už dvakrát jsem přišel o hlavní cenu. V každém závodě se na vyhlášení losuje tombola. Letos v Tálíně to bylo kolo, loni měsíční zapůjčení automobilu. Okamžitě po závodě jsem se vydal domů na kole po vlastní ose. Vylosovali mě, ale já nebyl přítomen. A cena tak připadla někomu jinému.

Jaké jsou vaše další cíle?

Jsem rád za třetí místo. Ale druhé místo nebylo tak nereálné. Pár chyb jsem letos udělal a to mě stálo lepší umístění. Taky bych už chtěl stát konečně na bedně v některém ze závodů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!