Chtěl končit, teď dává góly v Orlové | E15.cz

Chtěl končit, teď dává góly v Orlové

Patřil k hráčům, kterým odborníci tipovali velkou budoucnost. Ale hokejista Vladimír Luka v extralize nikdy šanci nedostal.

Hokejista Vladimír Luka patří k posledním posilám Orlové. S hokejem začal ve čtyřech letech. Tehdy pod dohledem dědy Vladimíra dělal první hokejové krůčky na karvinském zimáku. A už tehdy se o něm mluvilo jako o velkém talentu.
„Naučil jsem se rychle bruslit, a když jsem chodil do první třídy, hrával jsem za čtvrťáky,“ zavzpomínal Luka.
Nadaný hokejista v sedmé třídě odešel hrát za Havířov. Později si ho vyhlédl i Třinec, kde hrál juniorskou extraligu. Ovšem do nejvyšší mužské soutěže se nikdy nepodíval. „Tehdy jsem byl mladý kluk a měl jsem velkou smlouvu. Z těch peněz se mi trochu zatočila hlava, chytil jsem se špatné partičky a nevěnoval jsem se pouze hokeji. Přesto si myslím, že to až takový vliv na mé výkony nemělo. Šanci v extraligovém áčku dostali kluci, kteří podle mě nebyli lepší než já. Kolikrát se mi stalo, že jsem k zápasům v juniorech nenastoupil jen z toho důvodu, že se trenéři dověděli, kolik beru. To se jim nelíbilo a byla to od nich taková msta,“ řekl osmadvacetiletý hokejista.
Možná i proto se slibně rozjetá kariéra zadrhla a karvinský rodák hrával nejvýše první ligu. Nejdříve za Sarezu Ostrava a poté v Prostějově. „V Prostějově to bylo ze začátku dobré. Postoupili jsme z druhé ligy a já jsem byl natěšený, že budu hrát vyšší soutěž. Bohužel se vystřídalo vedení. Do klubu přišel Robert Hamrla, který o mě neměl zájem. Takže jsem musel odejít. Podle trenéra Flašara, který tehdy Prostějov trénoval, jsem ale na první ligu měl,“ prozradil Luka.

Opět s Flašarem

A právě s Alešem Flašarem se sešel i v Orlové. „Tehdy jsem odchod Vládi z Prostějova bral jako křivdu. Teď jsem rád, že ho mám znovu v mužstvu. Luka je koncový hráč, který má čich na branky. S tím se člověk musí narodit,“ chválí svého svěřence Flašar. Luka jeho slova jen potvrzuje. V pěti odehraných zápasech za Orlovou vstřelil sedm branek. Po odchodu z Prostějova nějakou dobu vážně přemýšlel o tom, že s hokejem skončí. „Udělal jsem si volno. Ale znal jsem pár kluků z Karviné, kteří mě přemluvili, ať zase začnu hrát. Po letech jsem znovu začal právě v Karviné. To mi možná zachránilo kariéru,“ řekl Luka.
Najednou měl zase chuť do hokeje. Dařilo se mu, střílel spoustu branek a pomohl Karviné do druhé ligy. Tým soutěž ale neudržel a Luka odešel. Angažmá si našel v Polsku v Sosnowci. „Na polské poměry jsme měli kvalitní zázemí. Jenže letos došly peníze. Výplaty se zpožďovaly, a tak jsem prostě dal výpověď. Sosnowiec, co vím, k nějakým utkáním ani neodjel, hráči stávkovali. Momentálně se situace na chvíli uklidnila, ale já na peníze stále čekám,“ pověděl Luka.

Juniorský mistr světa

Osmadvacetiletý hokejista v současnosti nastupuje ve druhé lize za ambiciózní Orlovou. Hned od jeho příchodu se stal klíčovou postavou týmu. „Mám odehráno teprve několik utkání, ale můžu být spokojený. Mužstvu se daří a také já dávám nějaké branky. Věřím, že v letošní sezoně zažiju další postup se svým týmem,“ přeje si Luka. Kromě hokeje se Luka věnuje také hokejbalu, hrává extraligu za Intevo Karviná. V letech 2000 a 2002 hrál na mistrovství světa do dvaceti let, odkud si přivezl stříbrnou a zlatou medaili. V roce 2007 se pak vešel do mužské nominace. V Německu s českým týmem vybojoval stříbro. „Více si ale vážím těch úspěchů s juniory. Dostával jsem se více do hry. Hrálo se více na mě. V mužích jsem byl jen součástí stříbrného úspěchu, ale nebylo to ono,“ má jasno Luka.
Letos za Intevo neodehrál ani jeden zápas. „Uvidíme později. Jestli mi skončí sezona a oni ještě budou hrát, chtěl bych si zahrát. Přece jenom se klukům zatím v lize nedaří a chci, aby extraligu v Karviné udrželi. Teď to nepřipadá v úvahu. Mohl bych se zranit a to by mi v klubu asi neodpustili,“ ví dobře Luka.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!