Chystají unikátní kavárnu | E15.cz

Chystají unikátní kavárnu

Dům na Žižkově náměstí dostane nové nájemníky. Vznikne v něm kavárna, kde mohou pracovat postižení lidé.

Donedávna lákal dům s číslem popisným čtrnáct na dětské hračky. Ti nejmenší tam budou moci za pár týdnů chodit znovu, v nové kavárně na Žižkově náměstí jim chystají koutek. Žádná novinka. Café bar ale bude výjimečný z jiného důvodu. Jde o první místo v Táboře, kde může návštěvník potkat lidi s mentálním i kombinovaným postižením v roli obsluhy nebo pomocné síly.
„Předložila jsem na radnici projekt, už s plánem spolupráce se soběslavským centrem Rolnička,“ vysvětluje Olga Zimrmanová, která městský prostor k pronájmu získala. To jí také u výběrové komise vyneslo na první místo.
Centrum Rolnička pomáhá dětem a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením z Táborska od roku 1993. „Nesetkáváme se s tím, aby nám někdo sám nabídl pracovní místa. Je to skvělá možnost i pro Tábor, odkud máme také hodně klientů,“ oceňuje vedoucí chráněné dílny v Rolničce Barbora Růžičková. Využít mohou dvě možnosti. Stálé zaměstnanecké místo, nebo v kavárně zřídit zácvikové centrum.
V Soběslavi už šestým rokem funguje čajovna a kavárna, kde pracují právě postižení. „Kdo sem přijde, už tuší, co čekat. Prostor je součástí celého domu Rolničky, kde jsou i chráněné dílny,“ vysvětluje vedoucí čajovny Jiří Stibor. Spousta zákazníků ale podle něj neví, jak reagovat „Myslím, že lidé to ocení. Snad nejsou lidé takoví, aby je to odrazovalo,“ doufá Zimrmanová. V Táboře jde o unikátní projekt. „Doteď ve městě některé firmy zaměstnávaly lidi se zdravotním postižením, ale s mentálním nebo kombinovaným ne,“ dodává Růžičková. Zimrmanová v nekuřácké kavárně chystá literární večery, výstavy a knihovnu. Otevřít by chtěla do května.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!