Čí ruka nosila bronzový náramek? | E15.cz

Čí ruka nosila bronzový náramek?

Naďa Jandová

Poklady Helfštýna odhalí výstava. Objevit v dnešní době poklad? Proč ne. Země u Helfštýna stále vydává svá tajemství. Objevy představí výstava.

Přerov/ Jak žil na území hradu lid popelnicových polí před třemi tisíci lety? S čím bojovala hradní posádka? Jaké kachle zdobily kamna v hradních sálech? Jak vypadal hrad v průběhu staletí? Odpovědi na tyto otázky dá unikátní výstava Archeologie na hradě Helfštýně. Ta seznámí návštěvníky s nejatraktivnějšími nálezy ve výstavní síni Muzea Komenského v Přerově od pátku 18. září do 31. prosince.

Premiéru budou mít modely hradu

„Výstava představí archeologické i náhodné nálezy posledních desetiletí, které dokládají život na Helfštýně od 14. do 17. století. Nezapomíná ani na osídlení území budoucího hradu lidem popelnicových polí, který poprvé opevnil hradní návrší před třemi tisíciletími v pozdní době bronzové,“ sdělil kurátor výstavy Aleš Drechsler.
Tři tisíce let je starý i bronzový náramek, který se náhodou našel v podhradí v Týně nad Bečvou. „Možná pocházel z bronzového pokladu, možná z žárového pohřebiště,“ řekl Drechsler. Bronzové předměty byly podle něj vzácné. „Nenosil je každý, náramek pravděpodobně patřil výše postavenému člověku,“ dodal Drechsler.
Premiéru budou mít na výstavě atraktivní modely hradu a jednoho z bastionů v podobě, jakou měl v 17. století, ale také kresby stavebního vývoje hradu od 14. do 17. století. Jejich autorem je Dalibor Figeľ.
„Významná je i kolekce zbraní a exponáty z nejnovějšího archeologického výzkumu v prostoru černé hradní kuchyně,“ dodal Drechsler. Návštěvníci uvidí i předměty každodenní potřeby, kovové nástroje nebo zdobené keramické kachle z hradních kamen.

Autor: Naďa Jandová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!