Cihly pomohou postiženým | E15.cz

Cihly pomohou postiženým

Z výtěžků charitativní Akce cihla za deset let vzniklo ve Slapech chráněné bydlení pro mentálně postižené.

Za devět let konání charitativní sbírky Akce cihla si lidé zakoupili téměř 180 tisíc cihel. Z výtěžku se podařilo občanskému sdružení Portus přispět mimo jiné na vybudování chráněného bydlení ve Slapech. Lidé s mentálním postižením se tam mohou připravovat na běžný život mimo ústav. Letos se koná desátý ročník sbírky.

„Je skvělé, že mají postižení šanci žít normální život, samostatně bydlet a vydělávat si. Od těchto lidí se máme co učit,“ míní Jana Hroudová, která si benefiční cihly kupuje každý rok už šest let.

Jedna cihla stojí sto korun. V ulicích metropole jsou cihly v prodeji za sto korun až do 24. července. Získané peníze pomáhají vylepšovat chráněné bydlení. „Výtěžek putuje na rekonstrukci objektů ve Slapech. Každý rok se snažíme peníze poctivě rozdělit tam, kde jsou potřeba,“ říká hlavní koordinátorka Akce cihla Marta Musílková.

Chráněné hermelíny

Letos pomůže výtěžek pražské části sbírky rozšířit sociálně terapeutickou dílnu na výrobu nakládaných hermelínů. „Podle toho, kolik vybereme, se rozhodneme, co nového do dílny pořídíme,“ uvádí Musílková.

Dílna na výrobu nakládaných hermelínů funguje od roku 2005 a dává lidem s mentálním postižením možnost vydělat si vlastní peníze. Výplatu pak mohou utratit podle svého uvážení.

Šanci získat práci pak lidem s postižením nabízí také kavárna Vesmírna.

Cihly koupila i Sedmička

Pět set cihel si koupil také týdeník Sedmička. Lidé je uvidí ve věžích na Andělu, náměstí Republiky a na I. P. Pavlova. V příštích týdnech je pořadatelé sbírky vystaví v dalších vybraných městech republiky. Protože prodávané cihly jsou vyrobené ze šamotu a ne z pálené hlíny, není možné je použít jako stavební materiál. Využití ale najdou. „Snažíme se je vždy zakomponovat do budovy. V chráněném bydlení Na Vyhlídce jsme z nich poskládali chodník,“ podotýká Musílková.

Výročí oslaví na lodi

Mentálně postiženým lze pomoci i jinak než jen zakoupením cihly. Ve středu 24. června vypluje z Holešovic loď, na jejíž palubě se bude konat oslava desátého výročí akce. Výtěžek ze vstupného poputuje, stejně jako peníze z nákupu cihel, na rozšíření pracovní dílny.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!