Cíle nového táborského vedení: levnější bagrování i parkování | E15.cz

Cíle nového táborského vedení: levnější bagrování i parkování

Noví radní plánují zprůhlednit zakázky, očistit Táborská setkání a nerozprodat byty.

Kdo šel po volbách kolem radnice, viděl otevřená okna. „Do vedení přichází čerstvý vzduch,“ vtipkovali kolemjdoucí. Tím větrem má být starosta Jiří Fišer, místostarostové Emil Nývlt, Olga Bastlová a Lenka Horejsková. Čtveřice se nyní seznamuje s resorty, má ale i promyšlené plány.

Očista „Táborek“

Lenka Horejsková jako bývalá vedoucí odboru kultury chystá právě v této oblasti výrazné změny. Chce se například zaměřit na Táborská setkání. Akce by podle ní znovu měla stát na historickém základu. „Ubude důraz na velké hvězdy a bombastické programy. Laser show na Táborky nepatří,“ myslí si Horejsková. Chce prosadit i nové akce, taneční festival či festival pouličního divadla.
„Úkolem města je také lépe spolupracovat s lidmi, kteří se o kulturu v Táboře starají,“ dodává místostarostka zodpovídající i za odbor životního prostředí. V něm by chtěla co nejdříve dotáhnout například projekt podzemních kontejnerů na Starém Městě.

Stop koupi Střelnice?

Olga Bastlová uvítala přidělení odboru sociálních věcí. „Moji rodiče prošli velkými zdravotními problémy, myslím, že se dokážu vcítit do lidí v těžkých situacích,“ říká.
Bastlové připadl i odbor financí. Městský rozpočet je podle ní nyní přebytkový a chce ho tak udržet. Proto se staví skepticky k některým možným investicím města. „Nejsem přesvědčená o nutnosti budovat ubytovací zařízení při stadionu Míru a plaveckém stadionu. Náklady jsou až astronomické,“ myslí si.
Na vážkách je, když dojde řeč na Střelnici. Ač byla vždy zastáncem, aby tato dominanta zůstala táborským majetkem, městu by požadované desítky milionů korun za opravu uhradit nedoporučila.
„Město nemusí vlastnit Střelnici. Ostatně doteď pro ni nebylo schopné sehnat nájemce a program. Jsem jednoznačně pro, aby budovu vlastnil a provozoval soukromý subjekt. Ušetříme si tak velké investice,“ myslí si František Dědič z opoziční ODS.

Levnější parkování

Konkrétnější cíle má už vytyčené kolega Bastlové, místostarosta Emil Nývlt, který zodpovídá mimo jiné za Bytes. „Chci zabránit prodeji malých městských bytů. Ty by měly zůstat k pronájmu například mladým lidem,“ prohlašuje nyní už bývalý středoškolský učitel. Pro tento svůj návrh najde oporu u opozičních komunistů. „Byty jsou v podstatě poslední městský majetek a hodláme jej chránit. Chceme je udržet pro obyvatele Tábora. Pro prodej jsme nikdy nehlasovali,“ říká zastupitel Václav Ebert.
Pro Nývlta je důležitá i změna tarifů parkování, které by podle něj mělo ve vybraných zónách zlevnit. Zasahovat tak bude do pole působnosti starosty Jiřího Fišera a „jeho“ resortu dopravy.
„Zlevnit parkování je líbivý krok. Ale nejdřív pro něj musí být podmínky. Jsem pro vznik záchytných parkovišť a pak dotažení omezení provozu a parkování v centru města,“ dodává opoziční zastupitelka Michaela Petrová.

Průhledné zakázky

Při svém vstupu do úřadu starosty chce Jiří Fišer nejprve nastartovat důvěru mezi zaměstnanci a novou reprezentací. Konkrétní cíle má v oblasti investic a fondů. Chce zajistit vznik veřejné webové databáze stavebních firem a co nejvíce rozšířit výběr pro zhotovování městských zakázek. Na internetu plánuje zpřístupnit i výsledky výběrových řízení. „V co nejširší míře, ale samozřejmě v souladu se zákonem,“ dodává.
Starosta nyní vyčkává na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který prověřuje průběh výběrového řízení na odbahnění Jordánu. Zakázku získala trojice firem, jejíž nabídka byla o více než sto milionů dražší než ta od konkurenční firmy. „Podle mě existuje způsob, jak vše udělat levněji. Uvítám nové výběrové řízení. Jen musíme stihnout vyhlášení v termínu,“ říká Fišer. Znovu chce prověřit i ukládání sedimentu na Hůrce.
Fišer dostal na starosti vedle sedmi oblastí i městskou policii. „Rád bych dal ,nocovku‘ v terénu, abych se s její činností seznámil,“ uzavírá.

Jak se dívá na změny táborská rodina?

Radim Fiala žije v Táboře s rodinou a pracuje jako speciální pedagog. Z místních problémů ho nejvíc štve kauza Jordán. Situaci hodnotí jako velmi chaotickou, chybí mu větší informování lidí.
„Doteď mě nepřesvědčili, že bagrování je nutné. Někteří ho ale chtěli za každou cenu, když jsou tu evropské peníze,“ myslí si Fiala a jen uvítá, když starosta akci pořádně provětrá. Zároveň je pro méně aut v centru. Jako motivaci pro řidiče, aby nezajížděli až do města, by dal parkovací dům zadarmo. Radima Fialu těší i názor, že laser show na Táborská setkání nepatří. „Megaprogramy nepotřebuju. Vyřadil bych i komerční prodejce a pozval jen dobové,“ navrhuje. Jako velký problém města vidí nonstopy. „O jejich omezení se ale jen mluví a nic nedělá,“ říká Fiala. Stejně tak mu vadí nepořádek v ulicích města po víkendových nocích.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!