Císař si přijede prohlédnout svoji rozhlednu | E15.cz

Císař si přijede prohlédnout svoji rozhlednu

Ludmila Kejíková

Josef II. Habsburský navštíví otevření své rozhledny ve Vratislavicích.

Již za devět dní bude ve Vratislavicích slavnostně otevřena nová turistická rozhledna Císařský kámen, která poskytne návštěvníkům krásné výhledy na Jizerské hory a Český ráj. „V rámci slavnostního otevření rozhledny Císařský kámen je pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program,“ upřesňuje starosta městského obvodu Vratislavice nad Nisou Lukáš Pohanka a pokračuje: „ Program začíná již v 10:00 pochodem pro pěší a cyklisty, přičemž každý účastník této trasy obdrží pamětní list a samostatně si může vyrazit pamětní minci“.

Samotné slavnostní zahájení celé akce je připraveno na 14:00 hodin, kdy si „svoji“ rozhlednu přijede prohlédnout císař Josef II. Habsburský císař inicioval výstavbu rozhledny již v roce 1779, kdy ocenil vhodnou strategickou polohu místa a navrhl zde vybudovat pevnost. Návrh byl ovšem v kruzích vojenských odborníků zamítnut.

Návštěvu císaře Josefa II. dodnes připomíná pamětní mramorová deska na nedalekém vrcholovém kameni, která zde byla umístěna při stoletém výročí císařovy návštěvy v roce 1878. Otevření nové rozhledny proběhne tedy přesně k 230. výročí návštěvy panovníka.

Slavnostní den bude provázet neméně slavnostní program. Na akci nebudou chybět historičtí šermíři, dobová hudba a občerstvení. „ Návštěvníci se také mohou těšit na uvítání a zahájení slavnosti samotným císařem Josefem II., který bude přítomen mezi návštěvníky po celou dobu akce,“ zve radní městského obvodu Zorka Škodová. Akce proběhne v sobotu 19.09. 2009.

Autor: Ludmila Kejíková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!