Co naznačí zájem investorů? Snad vzestup | E15.cz

Co naznačí zájem investorů? Snad vzestup

Podle průzkumu, který firma DTZ, globální poradce v oblasti nemovitostí, publikovala ve svém čtvrtletníku European Qaurterly, budou investiční aktivity v oblasti evropského trhu s nemovitostmi minimálně během prvního pololetí 2008 dále zpomalovat, přestože dojde ke značným rozdílům v chování trhu v závislosti na místních ekonomických podmínkách a vývoji makroekonomických ukazatelů.

Silné ekonomické prostředí nicméně naznačuje, že se při reálných cenách zahraniční investoři připravují znovu vstoupit na evropský trh.

#####Orientace na kvalitu

Z relativního pohledu vypadají výnosy z obchodování s nemovitostmi ve Velké Británii při současném poklesu výnosu obligací a vysokém rizikovém pojistném uvaleném na nemovitosti kvůli vyšší nestálosti trhu atraktivněji než v nedávné minulosti a zdá se, že se trh přibližuje „poctivé hodnotě“. Napříč Evropou se při probíhajících cenových korekcích očekává, že se vyšší výnosy z obchodování s nemovitostmi nejvýrazněji projeví na sekundárních trzích, tj. ve velkých regionálních městech. I přes zpomalení se však objevují neoficiální důkazy, že kapitálové fondy jsou v pohotovosti a při reálných cenách jsou připraveny využít příležitosti a znovu vstoupit na trh. Při současných vyhlídkách očekává DTZ v prvním čtvrtletí 2008 mírný pokles objemu evropských transakcí. I přes krátkodobou nejistotu DTZ předpokládá, že evropský trh s administrativními budovami zůstane oblíbenou majetkovou kategorií, která si ve střednědobém i dlouhodobém výhledu nadále povede dobře, stejně jako nejlepší maloobchodní plochy v hlavních městech a velkých regionálních městech. Se vzrůstající nechutí investorů riskovat se dá očekávat, že bude do jisté míry pokračovat orientace na kvalitu, z čehož budou těžit prvotřídní reality. Zpráva označuje Moskvu a Istanbul za destinace nabízející potenciál pro další koncentraci výnosů.

#####Kam umístit investici

Zatímco Velká Británie zůstává oblíbenou destinací investorů ze Středního východu - 52 % trhu, objevuje se určitá chuť investovat vedle Francie a Německa i ve střední a východní Evropě, ačkoli flexibilita britských realitních investičních fondů, které se řídí právem šaría, zůstává i nadále hlavním faktorem při rozhodování o umístění investice. Firma DTZ společně s investičním manažerem pro Střední východ, SIRAJ Capital, již realizovala řadu finančních transakcí podléhajících právu šaría.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!