Co přinese rok 2011? Otevřené zámecké zahrady i zavřený bazén | E15.cz

Co přinese rok 2011? Otevřené zámecké zahrady i zavřený bazén

Událostí roku bude šedesáté výročí založení Žďasu. Hlavní oslavy pro tisíce zaměstnanců budou 21. srpna.

Rok 2011 se ponese ve znamení Žďasu. Žďárské strojírny a slévárny čeká jubilejní šedesátý rok od momentu, kdy dělníci odlitím tradičního zvonu zahájili výrobu. Hlavní oslavy vypuknou v srpnu. A po letech diskuzí, příprav a oddalování dojde na rekonstrukci žďárského bazénu.

Řidiči se konečně dočkají ministerstvem dopravy oddálené opravy hodně rozbité Brodské ulice. Jasnou prioritou města je ale rekonstrukce a rozšíření bazénu. Zakázku vysoutěžila místní firma PKS Inpos, bude stát 127 milionů korun. Jenže to zároveň znamená, že Žďárští zhruba rok a půl zůstanou na suchu.

„Počítáme s tím, že bazén by mohl být v provozu už na letní sezonu roku 2012,“ říká žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

Rozvrtané bude i Havlíčkovo náměstí, s pracemi na kanalizaci v havarijním stavu se začne hned, jak poleví zima. Vedení města díky dotaci nadělí občanům i digitalizací zvuku a obrazu vylepšené kino.

Zazpívá Helena Vondráčková i Dan Bárta

Milovníci kultury už si poznačili několik dat se zajímavými koncerty. Na Hromnice zazpívá Helena Vondráčková, 18. února přijede Katapult, 9. března vystoupí Dan Bárta s Darou Rolins, květen bude patřit Vladimíru Mišíkovi.

Velkým zpestřením pro tisíce Žďárských bylo loni v květnu zpřístupnění zámeckých zahrad. „Je to tradice anglická, ale ve Francii i dalších zemích taky funguje, že historické prostory se mají aspoň jednou do roka otevřít,“ připomíná majitel zámku Constantin Kinský.

„Letos se brány areálu otevřou na dva dny, konkrétně 28. a 29. května. Pod patronací hraběnky Kinské začneme už v sobotu odpoledne, pokračovat budeme celou neděli,“ prozrazuje vedoucí propagace firmy Žďas a ITC Zámek Stanislav Růžička.

Samozřejmostí je v úterý před Velikonocemi pašijová hra Co se stalo s Ježíšem. Největší akce svého druhu pod širým nebem v Česku, která každoročně na Libušín přitahuje tisíce diváků z celé republiky, letos připadne na 19. dubna.

K velké změně dojde na Horáckém džbánku. Devětadvacátý ročník folkového festivalu bude po dlouhých letech jenom jednodenní. „Přistoupili jsme k tomu z ekonomických důvodů. Málokdo z návštěvníků přijde po oba dny,“ vysvětluje za pořadatele Marcela Lorencová.

Největším jubilantem bude Žďas

Zatímco loni město slavilo velké výročí jednoho ze zachránců kostela na Zelené hoře Matěje Josefa Sychry, teď bude nejvýraznějším oslavencem největší chlebodárce. Na neděli 21. srpna plánuje firma Žďas oslavy šedesátého výročí svého založení.

„Chystáme pro současné i bývalé zaměstnance a také jejich rodinné příslušníky velký den s kulturním programem v areálu zámku,“ říká vedoucí propagace Stanislav Růžička.

Letos uplyne 110 let od doby, kdy zemřel průkopník české lesnické literatury a vydavatel prvního lesnického časopisu Háj Jan Theodorich Doležal, jehož jméno nese nejmenší ze tří žďárských náměstí.

Za připomenutí stojí i rozporuplná postava posledního opata žďárského kláštera Otto Steinbacha z Kranichštejna (†1791). „Jeho skutečný životní příběh se možná trochu ztrácí pod nánosem legend a mýtů,“ říká historik Stanislav Mikule.

Zřejmě už od letošního května bude mít Žďár jedno nové lákadlo – vláčky. Místní modelář Radislav Wimmer by chtěl s pomocí dalších nadšenců aspoň částečně zprovoznit v suterénu kulturáku Modelové království. Velkolepý projekt s pěti sty metry kolejí, který chtějí autoři co nejvíc připodobnit skutečnosti.

Zlatá lyže bude bez hvězd

Jaké akce letos přitáhnou pozornost sportovních fanoušků na Žďársku? Zlatá lyže v sousedním Novém Městě na Moravě se letos naposledy pojede (na konci února) bez hvězdné účasti jen jako součást Kontinentálního poháru. Příští ročník, historicky už s pořadovým číslem 75, už zase bude součástí světového poháru.

Sportovní areál ale ožije jinou světovou akcí. Po biatlonovém mistrovství světa juniorů a dorostu (na přelomu ledna a února) dojde 13. a 14. srpna na Světový pohár horských kol.

Pro cyklistické akce je Žďársko jako stvořené. Mistrovství Evropy veteránů v silniční cyklistice (23.–26. června) se ve žďárských kulisách bude konat už popáté za sebou.

Místní sportovní všeumělové už mají v kalendáři zaškrtnutý 16. leden, kdy obřím slalomem na Harusově kopci začne jedenáctý ročník Žďárské ligy mistrů – sportovního dvanáctiboje.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!