Co se Slezankou? Diskuse pokračuje | E15.cz

Co se Slezankou? Diskuse pokračuje

Co by udělali čtenáři Sedmičky s obchodním centrem Slezanka? Přestavěli by ji.

Z osmi možností vybírali čtenáři Sedmičky, když odpovídali na otázku, co by mělo stát na místě obchodního centra Slezanka na Horním náměstí. Do ankety se zapojilo 226 čtenářů. Kromě šesti architektonických návrhů, které lidem loni na podzim představila opavská radnice s developerskou společností Crestyl, mohli hlasovat i pro rekonstrukci stávající budovy či její zachování v dnešní podobě. Pro více než třetinu hlasujících je nejlepší přestavba Slezanky podle návrhu architektonické kanceláře Chapman Taylor. Hlas jí dalo čtyřiatřicet procent těch, kteří se do ankety zapojili.
Na náměstí se hodí

„Myslím, že je to ten nejlepší ze šestice předložených návrhů. Dobře zapadá do Horního náměstí, budovu dělí na několik různých částí,“ říká třiatřicetiletý Opavan Jakub Zeisberger. Podle něj je stávající Slezanka ve špatném stavu a demolice a postavení nové budovy je nejlepším řešením.
I další oslovení oceňovali skutečnost, že navrhovaná stavba zapadá do historického náměstí a není monstrózní ani přehnaně moderní. Návrh společnosti Chapman Taylor zvítězil i ve velkém městském hlasování koncem loňského roku. V opavském Městském informačním centru hlasovalo celkem 952 Opavanů a 608 z nich se rozhodlo pro architekty Chapman Taylor.

Přestavba je drahá

Značná část hlasujících v anketě Sedmičky byla pro rekonstrukci současné budovy obchodního centra na Horním náměstí. Oprava v anketě skončila na druhém místě a vybralo si ji sedmnáct procent těch, kteří se zapojili.
„Úplná přestavba je podle mého názoru zbytečná a bude hrozně drahá. Proč by nešlo opravit tu současnou budovu? Nevěřím, že by rekonstrukce nestačila na to, aby budova vyhovovala současným požadavkům,“ míní Jana Pernicová.
Zajímavé je, že i v městském hlasování další návrhy architektonických kanceláří propadly a velká část dotázaných nesouhlasila s žádným z návrhů.

Trojice finalistů

Rozhodování o tom, jak naložit se starou budovou obchodního centra, v Opavě pokračuje. Odborná komise, složená ze zástupců města, Národního památkového ústavu, společnosti Crestyl a nezávislých architektů, vybrala finální trojici. Postoupily návrhy architektonické kanceláře Chapman Taylor, kanceláře Petr Franta architekti a návrh od Qarta Architektura.
„Architektonické kanceláře, které postoupily do nejužšího výběru, teď do svých návrhů zapracovávají připomínky komise. Ta během následujících týdnů rozhodne o vítězném návrhu,“ uvedl Ondřej Micka z developerské společnosti Crestyl, která architektonickou soutěž organizuje.

Nové veřejné hlasování?

Do finálního rozhodování mezi vítěznou trojicí by se opět měla zapojit i veřejnost. „Lidé by v dalším kole mohli volit, zda-li by si přáli některý z upravených projektů realizovat, či zda-li by si nepřáli žádný z nich. Jde tedy skutečně o nabídku, o které se bude rozhodovat podle její kvality,“ uvedl mluvčí opavské radnice Jan Šindler.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!