ČSÚ: V Česku se loni začalo stavět o 14,3 procenta méně bytů | E15.cz

ČSÚ: V Česku se loni začalo stavět o 14,3 procenta méně bytů

V loňském roce byla v České republice zahájena výstavba 37 319 bytů, což bylo meziročně o 14,3 procenta méně. Počet zahájených staveb tak byl loni poprvé po 15 letech nižší než počet dokončených bytů. Informoval o tom Český statistický úřad.

Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek meziročně klesla o 26,4 procenta. Odborníci vidí za poklesem bytové výstavby jednak boom před minulou změnou daně z přidané hodnoty, který vyhnal čísla bytové výstavby vzhůru, v současné době jde pokles nové výstavby také na vrub celkového útlumu ekonomiky.

„Zvlášť jasný je pokles nové výstavby v bytových domech, což dále potvrzuje omezení developerských projektů a částečně i jejich přesun z centra do regionů,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Počet zahájených staveb loni klesal ve všech čtvrtletích, nejvíce ve druhém a čtvrtém. Stavební úřady vydaly o 7,8 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota meziročně vzrostla o 4,3 procenta.

#####Meziročně bylo dokončených bytů více

Pokles hodnoty stavebních zakázek označil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš za „dramatický“. „Vývoj zakázky potvrzuje, že stavebnictví má horší rok teprve před sebou,“ řekl šéf svazu. Dokončeno bylo loni 38 526 bytů, v meziročním srovnání o 0,4 procenta více než v roce 2008. S výjimkou třetího čtvrtletí byl nárůst zaznamenán ve všech čtvrtletích. „Toto číslo je ovšem třeba brát jako výsledek vysoké rozestavěnosti z doby před recesí, takže celkově toto číslo vypovídá spíše o minulosti, a nemíří tak na rozdíl od stavebních povolení či počtu zahajovaných bytů do budoucna,“ míní analytik ČSOB.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!