Cyklohlídky: rychle a tiše | E15.cz

Cyklohlídky: rychle a tiše

Tam, kde se nedostanou strážníci v autě nebo pěšky, vyráží cyklohlídka.

Jen co se v Karviné sešeří, nasednou městští policisté na kola a vyrážejí. Pro partičku mladých v parku Dubina, která pořádá malý mejdan s krabicí vína, je to špatná zpráva. Dnešní večírek jim už brzy skončí. Začala sezona cyklohlídek.
„Domlouváme se s hlídkou v autě, která je nadežene našim směrem. Mladí vidí u cesty hlídku strážníků, tak se zvednou a rozprchnou se více do středu parku. Když si myslí, že mají vyhráno, zastavíme jim s koly za zády. Velmi se diví, kde jsme se tam vzali. Zrovna v takových případech mají naše kola smysl,“ říká strážník Petr Slezák.
Ten se svými kolegy Břetislavem Jelenem a Ladislavem Pastornickým projíždí Karvinou a hlavně její odlehlé části na kole. Strážníci vlastní čtyři jízdní kola. Na směně na nich jezdí dva. „Cyklohlídku posíláme hlavně do Darkova, Starého Města či do místní části Doly. Její obrovskou výhodou je, že za směnu projede větší území. Také se setkají s více lidmi a proberou s nimi jejich problémy,“ vysvětluje ředitel strážníků Petr Bičej.
Kola jízdní hlídky nejsou ničím zvláštní. Snad jen tím, že jsou černá, mají mohutnější rámy a nápis městská policie. Vzadu s sebou strážníci vozí uzamykatelný kufřík, ve kterém je kromě potřebných tiskopisů, reflexní vesty, zastavovacího terče také lepení na kolo. „Vozíme si skoro všechno, jako máme v autě. No vlastně botičku s sebou nevozíme,“ doplňuje s úsměvem Slezák.

Jezdí i v noci

Karviňané mohou své strážníky potkat v ulicích od jara do podzimu, pokud není velká zima či hodně neprší. „Máme dvanáctihodinové směny od sedmi ráno do sedmi večer, ale je to vždy podle potřeby a okolností. Když začne hodně pršet, tak službu dochodíme pěšky,“ doplňuje Pastornický. Kdo by počítal, že policisté v sedm večer kola zavřou na strážnici, velmi by se mýlil. Když je potřeba, jezdí po Karviné i v noci. „Když v parku zhasneme světla, dovedeme velice tiše a rychle překvapit nejednoho darebáka,“ potvrzuje Jelen. Cyklohlídky vítají i Karviňané. „Na kole jsou rychlejší než ti, co chodí pěšky. Někdy je v ulicích potkávám. Podle mě by jich mělo ale jezdit více,“ myslí si Rudolf Soukup. Tím, že jezdí strážníci na kole, dostanou se do míst, kam pěší hlídky ztěží dojdou. „Podařilo se nám doručit téměř nedoručitelnou obsílku. Měl ji dostat jeden bezdomovec bydlící ve stanu v takové nepřístupné houštině za Loděnicemi v parku. Jezdlili jsme tam tak dlouho, až jsme ho konečně zastihli,“ vypráví Slezák.

Na kole i po schodech

Někdy strážníci na kole pachatele doslova uženou. „Honili jsme dva výlupky u kina Centrum. Mysleli si, že nás přechytračí, když nám utečou po schodech. S kolegou jsme tak sehraní, že jsme se schodů nezalekli. Vzali jsme to každý z jedné strany a pak už stačilo jen za nimi jet tak dlouho, dokud únavou nezastavili. V tomhle nemá kolo konkurenci. Protože když utíkáme po svých s opaskem, který váží čtyři a půl kila, taky nás to zmůže,“ popisuje Slezák. Ve službě strážníci najezdí kolem třiceti až šedesáti kilometrů. Na jejich kondičce to jde znát. „Na kole nejezdí každý z našich hochů. Kdyby se na kolo posadil třeba vysoký strážník se sto dvaceti kily, nebylo by to zrovna ideální,“ dodává zástupce ředitele strážníků Václav Ožana. Cyklohlídky plní svůj účel, přesto však strážníci nepočítají, že se jejich kolový park rozroste. „Musíme zvládat více věcí. Nemůžeme jen jezdit na kole,“ říká Ožana.

Pomohla vám někdy cyklohlídka? Máte s ní nějaké zkušenosti?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!