Cyklostezka ulehčí dopravě | E15.cz

Cyklostezka ulehčí dopravě

Silnice by měla být zprovozněna již v půli října. Cyklisté se mohou těšit na konfort.

Již několik měsíců je v rekonstrukci hlavní tah Berounem. Silnice dostává zcela nový povrch a na mnoha místech dostaly novou tváři i krajnice a obrubníky. Radnice se v čele starostou města Jiřím Besserem rozhodla spojit náročnou a dlouhotrvající rekonstrukci s plánovanou cyklostezkou podél hlavní tahu. „Když se město rozhodne zrekonstruovat celou hlavní komunikaci, tak je to většinou otázka několika let, kdy se počítá s jednotlivými úseky a uzavírkami. Proto jsme využili příležitosti, a snahu vybudovat ptůtah pro cyklisty městem jsme s rekonstrukcí spojily,“ popsal důvody místostarosta Berouna Tomáš Havel.
V praxi to znamná, že současně s novým asfaltovým povrchem dochází k rozšiřování chodníku, kde bude v jeho části vybudovaná cykloztezka. Ta by měla být široká dva metry a povede v úseku od náměstí Marie Poštové až na křižovatku Bratří Nejedlých. Samotná silnice pak bude v celé šířce měřit sedm metrů, což je výrazné zúžení oproti minulému stavu.
Někteří lidé tedy nad stavbou kroutí hlavou již teď. „Připadá mi to hodně úzké. Až se tu potkají dva autobusy, tak stačí jedno špatně zaparkované auto a nastane dopravní kolaps,“ popisuje své obavy Marie Těšňovská.
Cyklozteska, která bude součástí chodníku pro chodce a vedle níž budou vybudována ještě nová parkovací místa má především ulehčit současné dopravní situaci v Berouně. „V současné době tímto úsekem jezdí cyklisté po chodníku mezi dětmi a ostatními chodci. Takže cyklostezkou bychom chtěli zajistit konfort i větší bezpečnost pro chodce i cyklisty,“ uvedl místostarosta Tomáš Havel, který jedním dechem dodává, že v současné době se hledají alternativní způsoby dopravy, čímž cyklistické kolo je. „Byli bychom rádi, kdyby lidé začali více využívat dopravu pomocí kola. Dopravě by se určitě obrovsky ulehčilo. Do budoucna bychom rádi vybudovali stezku až na vlakové nádraží, kde by mohlo vyrůst jakési zázemí pro cyklisty,“ nastínil vyhlídky místostarosta Havel.
Homogenizaci hlavního tahu finančně zajistil Středočeský kraj. Na cyklostezku, úpravu obrubníků a následné rozšíření chodníků vyčlenilo město Beroun přes jedenáct milionů korun. Za svou investicí si však zastupitelstvo tvrdě stojí. „Stavba by měla být dokončena v průběhu října a věříme, že splní svůj účel. Záleží hodně na samotných lidech, nicméně projekt je opravdu realizován pro větší bezpečnost a souhru všech účastníků provozu,“ na závěr dodává místostarosta Havel.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!