Datové schránky? Ve Zlíně bez zájmu | E15.cz

Datové schránky? Ve Zlíně bez zájmu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve Zlíně si aktivovalo datovou schránku jen několik lidí. O novinku, která má usnadnit komunikaci s úředníky, není zájem.

Datové schránky měly přinést revoluční změnu v komunikaci firem a obyvatel s úředníky. Díky nim lidé nemusí čekat na pošťáka, když jim přijde obsílka od soudu. Dopis si přečtou z vlastního počítače. „Lidé mohou díky schránce vyřídit své záležitosti rychleji, levněji a efektivněji,“ vyjmenoval přednosti nového systému Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva vnitra, které službu zřizuje. Má to však háček – lidé ve Zlíně datové schránky nechtějí. Uspoříme, tvrdí úřady

Zatímco firmy si musejí zřídit datovou schránku povinně, pro fyzické osoby je to je to dobrovolné. Ministerští úředníci očekávali, že o novinku bude zájem, jenže se přepočítali. „Lidé si mohou na magistrátu schránku aktivovat od začátku července. Prostřednictvím CzechPointu ale požádalo o její zřízení pouze šedesát lidí,“ upozornila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Právě úředníci z magistrátu se museli na nový systém připravit. „Masivní školení absolvovalo dvě stě padesát zaměstnanců magistrátu, městských organizací i obcí z našeho správního obvodu,“ uvedla Masaříková.

Podle úředníků ministerstva zvládne obsluhu schránky každý. „Není to náročné. K aktivní schránce stačí počítač a připojení na internet,“ tvrdí Korbel.

To zatím potvrzují i první zkušenosti zlínských úředníků. „Je jasné, že se lidé musí se schránkami postupně naučit pracovat. Jejich využívání se ale osvědčuje a jistě přinese i nějaké finanční úspory,“ míní Masaříková. Do budoucna navíc prostřednictvím schránky budou lidé komunikovat nejen s úředníky, ale i dalšími lidmi či firmami.

Bezpečnost jistá

I když je obsluha schránky jednoduchá a její zřízení je bezplatné, lidé zatím netuší, proč by ji vlastně měli chtít. „Něco jsem o tom slyšela, ale nezajímá mě to,“ shrnula svůj postoj pětapadesátiletá Dana Lupeníková.

Kamil Vodák, který pracuje jako programátor, o aktivaci schránky také neuvažuje. „Chápu, že může ušetřit čas a pár korun za známky na dopisy, ale zatím ji nepotřebuji. Pokud vím, je zabezpečena jen uživatelským jménem a heslem jako obyčejný e-mail, takže pochybuji o její bezpečnosti,“ soudí Vodák.

Zástupci ministerstva to ale popírají. „Ke schránce lze zakoupit bezpečnostní klíč. Data tak budou chráněná,“ vyvracel pochybnosti o bezpečnosti Korbel.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video