Deloitte: Trh kancelářských prostor v Praze je nasycen | E15.cz

Deloitte: Trh kancelářských prostor v Praze je nasycen

Trh kancelářských prostor v Praze je nasycen. V polovině letošního roku se zvýšila neobsazenost na 13,8 procenta. Podle Filipa Endala ze společnosti Deloitte Czech Republic trh může do budoucna růst pouze o 100 až 120 tisíc metrů čtverečních plochy ročně. Endal to uvedl na odborné konferenci v Brně.

Podle něj dnes existuje nadkapacita, se kterou se trh patrně nevyrovná dříve než v roce 2014. V Praze je na trhu 372 tisíc metrů čtverečních volných kancelářských ploch, což po odečtení obvyklé neobsazenosti představuje nadkapacitu v objemu okolo 238 tisíc metrů čtverečních. „“ uvedl Endal. Podle statistik Deloitte v prvním kvartále letošního roku nebyla v Praze dokončena žádná nová administrativní budova, ve druhém kvartále byla dokončena jedna budova (Filadelfie) s plochou 28 tisíc metrů čtverečních. Za rok 2009 bylo dokončeno celkově 162 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch, což představovalo přibližně 80 procent pětiletého průměru. Oproti roku 2008 to však představovalo 50procentní pokles.

Nelze předpokládat rychlé oživení trhu

V Praze je v raném stadiu realizace přibližně 118 tisíc metrů čtverečních, v různém stadiu přípravy pak přes 880 tisíc metrů čtverečních. Vzhledem k existující značné volné kapacitě ale podle Endala nelze předpokládat rychlé vzpamatování se trhu administrativních budov. Pokles poptávky oproti roku 2008 dosahuje přibližně 83 procent. Ve finančním vyjádření pak pokles poptávky po stavebních pracích v segmentu administrativních budov přesahuje šest miliard korun. Praha se v ukazateli kancelářské plochy na 1000 obyvatel nachází přibližně na třetině západoevropského průměru a na 45 procentech průměru celé Evropy. Ve stejném ukazateli ale výrazně, téměř o 55 procent, převyšuje průměr východní Evropy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!