Depeche Mode posedmé. Naposledy? | E15.cz

Depeche Mode posedmé. Naposledy?

Britší Depeche Mode vystoupili v pražské O2 areně. Do haly zamířilo sedmnáct tisíc fanoušků.

Co mají společné roky 1988, 1993, 1998, 2001, 2006, 2009 a 2010? Odpověď nejlépe znají ti, kteří se ve čtvrtek večer rozhodli vydat do O2 areny. Jsou to roky, kdy v Praze zahrála kultovní britská kapela Depeche Mode. Tentokrát však přijela poprvé v rámci jednoho turné. A v tom mohl být kámen úrazu. Slavné trio – zpěvák Dave Gahan, kytarista a skladatel Martin Gore a klávesák Andy Fletcher – totiž přivezlo skoro stejné písničky jako v červnu minulého roku na stadionu v Edenu.

Stárnoucí rockeři, kteří se vyklubali z popových slaďáků počátku osmdesátých let, nachystali hlavně stokrát obehrané písničky. Na současném turné už hrají z nového alba jen čtyři písničky, zbývajících šestnáct songů jsou prověřené kusy z nejúspěšnějších alb z přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Kapela současným turné svůj stín překročit nedokázala. Zatímco před pěti lety vydala po dlouhé době úspěšné album natřískané hity a na pódiu působila neotřele a svěže, posledních patnáct měsíců se jí spíše lepí smůla na paty.

Nové album spolu s turné sice Gahan, Gore a Fletcher anoncovali s několikaměsíčním předstihem na bombastické tiskovce na berlínském stadionu, po dlouho očekávaném výsledku však přišlo zklamání. Na albu Sounds of the Universe je prakticky jediný hit Wrong a stadionové turné se Depeche Mode také příliš nepovedlo. Po úvodním koncertě v Tel Avivu se kapela přesunula do Řecka, kde těsně před vystoupením zkolaboval zpěvák Dave Gahan.

Kapela zrušila následujících deset koncertů, další přesunula ze stadionů do hal, Gahanovi vyoperovali rakovinový nádor na močovém měchýři a turné se rozjelo znovu. Ne každý stadion byl vyprodaný. Kapele navíc velké open air koncerty nesvědčily. Zpěvák působil unaveně, na speciální můstek mezi lidi v první řadě vyběhl za celé dvě hodiny sotva třikrát.

V kariéře Depeche Mode je teď jisté jen jedno: večer odehrají osvědčené hity, víc než patnáct tisíc fanoušků si užije svých idolů, v únoru skončí turné a minimálně tři roky se ve vesmíru zvaném Depeche Mode rozprostře mrtvolné ticho. Snad ne navždy a Praha je uvítá někdy v roce 2014.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!