Deregulace může dokonce někde snížit výši nájmů | E15.cz

Deregulace může dokonce někde snížit výši nájmů

Několikarychlostní uvolňování trhu s byty ve východočeských městech skončí počátkem příštího roku v krajských metropolích. Téměř dvojnásobně oproti roku 2009 stoupne nájemné v Pardubicích, kde dosáhne 72,69 koruny za čtvereční metr dle cílové částky stanovené ministerstvem pro místní rozvoj. Protože výchozí nájmy nebyly u všech bytů stejné, procento nárůstů se mění podle jejich typu.

Rychlejším tempem se zvyšují nájmy ve větších bytech, u menších jednotek nemusí obyvatelé sahat do peněženky tak hluboko. Uvolnění trhu by přitom mohlo podle analytiků přinést postupné snižování tržního nájemného přibližně o deset procent, své k tomu řekne i ekonomická situace případných nájemců. „I po ukončení regulace nájemného ke dni 1. ledna 2012 nebude jeho výše na úrovni tržního nájemného,“ tvrdí vedoucí oddělení správy bytových domů pardubického magistrátu Martin Pilař. Příjmy radnice z téměř tří tisícovek bytů stoupají kvůli rostoucím nájmům ročně zhruba o pětinu, což představuje asi 12 milionů korun. „Prostředky z nájemného jsou určeny na opravy, údržbu a investice do bytového fondu a zajištění jeho správy,“ podotýká Pilař.

#####Poroste potřeba menších bytů

Také v Hradci Králové se regulované nájmy teprve přibližují tržní hodnotě a neočekává se ani po uvolnění jejich skokový nárůst. Deregulace se však promítne do skladby bytového fondu. „Poroste potřeba menších bytů, nutné bude mít k dispozici alternativy pro obyvatele, kteří budou chtít velké byty opouštět,“ míní mluvčí hradeckého magistrátu Markéta Baldrychová. Žádné velké změny v cenách bytů nenastanou, poroste ale obliba tzv. dobrých adres. „To je vidět v aktuálních nabídkách na volné byty v Gočárově ulici ve výši 23 až 26 tisíc korun za čtvereční metr,“ dodává. Regulované nájemné se přitom v Hradci od letošního ledna zvýšilo v 856 bytech v průměru přibližně o 18 procent na zhruba 76 korun za metr čtvereční. Byty se sníženou kvalitou potkalo zvýšení o pětinu na asi 67 korun za m2. Městská pokladna si tak přilepší o půl milionu na 3,5 milionu korun, přičemž peníze se též využívají pro správu a údržbu bytového fondu.

#####Menší města nájmy nezvyšují

Menší města do padesáti tisíc obyvatel ukončila regulaci loni a v letošním roce ceny nájmů nezvyšují. Například v Náchodě zůstává platba 51,60 korun za metr čtvereční, která byla jako cílová stanovena v roce 2010. Radnice dvacetitisícového města vlastní téměř 400 bytů a zatím nepocítila vliv uvolňování nájmů na trhu. „Tíživější je krize hypotečního bydlení a určitý přetlak volných bytů oproti potenciální poptávce,“ vysvětluje mluvčí města Nina Adlof. V Ústí nad Orlicí zase po deregulaci činí nájemné podle typu bytu 46,76 koruny až 51,95 koruny za metr čtvereční. „Předpokládáme, že výše uvedená změna ve výši nájmů nebude mít podstatný vliv na trh s nemovitostmi,“ domnívá se radnice.

#####Vyrovnaly se rozdíly

Na stejné výši nájemné zůstává letos i v Jičíně, který se také dostal na cílových 51,59 Kč za čtvereční metr, v případě bytu se sníženou kvalitou tato částka činí 46,53 koruny. Vyrovnala se tak disproporce mezi regulovaným a tržním nájemným, poskytovaným osobám v tíživé situaci. „V posledních letech byly přidělovány městské byty pouze ze sociálního hlediska s tržním nájemným 50 korun za metr čtvereční,“ líčí radnice. Město má ve vlastnictví asi 300 bytů, dále 124 bytů v domech s pečovatelskou službou a například ubytovnu s 17 lůžky. Privatizace přibližně 1200 bytů se uskutečnila v letech 1995 až 2006.

O deregulaci nájmů pro byty se sníženou kvalitou neuvažují ani v Rychnově nad Kněžnou, kde byla rovněž stanovena cílová částka 51,59 Kč za metr čtvereční. Snížené ceny se pohybují od 17,50 do 32,50 koruny. „Jedná se především o malometrážní byty pro sociálně slabé občany,“ uvádí Dana Hubálková z odboru správy majetku rychnovské radnice. V nastávajícím období se v tomto městě v podhůří Orlických hor očekává větší nabídka uvolněných bytů, nájemci na ně ale finančně údajně nedosáhnou.

#####Tržní nájemné nižší než deregulované

Ve Svitavách zase nastala situace, kdy deregulované nájemné předstihlo jeho tržní úroveň. Zatímco město zvýšilo ceny nájmů postupně z 16,42 koruny za čtvereční metr v letech 2002 až 2006 na cílových 51,95 koruny v roce 2010 a stejnou částku zachovalo i pro letošní rok, trh je o něco níže. „Aktuální sazba nájemného v bytech postavených či rekonstruovaných po roce 1993 činí 32 až 50 korun za metr čtvereční,“ popisuje vedoucí bytového oddělení Městského úřadu Svitavy Alena Tomášková. Další postup při navyšování nájemného bude podle ní řešen po vydání cenové mapy, kterou v současné době připravuje ministerstvo financí.

Stejnou maximální výši zvolili i radní v Chrudimi, kde ještě v roce 2009 nájemníci platili nejvýše 29,50 koruny za čtvereční metr. Částku 51,95 koruny nasadili i v šedesátce bytů v nových obytných domech Na Větrníku, kde mohli podle zákona vybírat až 57,15 koruny za metr čtvereční. Celkově se tak nájemné loni zvýšilo zhruba o 70 procent. „Další zvyšování nájemného v městských bytech se v současné době v rámci deregulace nepřipravuje,“ tvrdí mluvčí radnice Sylva Drašnarová. Chrudim předpokládá v letošním roce příjmy z nájmů ze zhruba 500 bytů ve výši 12,6 milionu korun, přičemž výdaje na služby a údržbu mají dosáhnout necelých pět milionů.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!