Deregulace nájemného se možná prodlouží | E15.cz

Deregulace nájemného se možná prodlouží

Kritici prodloužení deregulace nájemného o další dva roky nedokázali na počátku května v Senátu zabránit přijetí poslanecké novely, která má růst nájemného v příštím roce rozložit do tří let, tedy až do roku 2012. Normu, která vzbuzuje rozdílné reakce nejen majitelů domů a nájemníků, má nyní na stole prezident Václav Klaus.

Navrhovaná úprava má růst nájemného zpomalit. Konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 bude podle návrhu stejná, jako měla být původně v roce 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012. Týkat by se to mělo podle novely obcí, v nichž se letos nájmy zvýší o více než 40 korun za metr čtvereční. To jsou s výjimkou

Ústí nad Labem a Ostravy všechna krajská města a veškerá středočeská města nad 10 tisíc obyvatel. Podle spoluautora návrhu Jiřího Carbola (KDU-ČSL) se návrh týká 300 tisíc bytů, kde by se nájemné v příštím roce skokově zvyšovalo vzhledem k nárůstu cen nemovitostí v minulých letech, což by způsobilo výraznější nárůst hodnot cílového nájemného.

#####Protiústavní selekce měst

######Opatření za deset miliard korun

Předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček po schválení novely sněmovnou uvedl, že prodloužení deregulace může připravit státní pokladnu až o deset miliard korun. O pět až šest miliard prý přijdou kvůli nižším nájmům obce, o další čtyři miliardy vlastníci bytů. Ti přitom doufají, že jim náhradu od státu přiřkne Evropský soud pro lidská práva.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!