Dětská nota dává šanci nejmladším umělcům. Zpívají, tančí a baví jako superhvězdy | E15.cz

Dětská nota dává šanci nejmladším umělcům. Zpívají, tančí a baví jako superhvězdy

„Druhý gong. Za půl minuty bude třetí,“ říká režisér v zákulisí účinkujícím. Ti už jsou v kostýmech a řadí se ke vstupu na jeviště.

„Druhý gong. Za půl minuty bude třetí,“ říká režisér v zákulisí účinkujícím. Ti už jsou v kostýmech a řadí se ke vstupu na jeviště.
Po písničce malí zpěváci a tanečníci přiběhnou, bílé triko vymění za černé, džíny za elasťáky, nebo naopak. „Převlékám se nejméně pětkrát, někdo i víckrát,“ říká čtrnáctiletá Martina Kulíšková. Oblečení a rekvizity vytahují z bedničky na zemi. Ve chvíli se tak připraví i ti nejmladší, šestiletí.
„Občas někdo nemůže něco najít, tak si to vezme od souseda, tomu to pak chybí,“ vypráví Eva Černohorská, jejíž dcera také vystupuje. V zákulisí je při každém představení už několik let. Při letošním devátém koncertu z jedenácti se ale může na víc než polovinu dívat ze sálu. Malí interpreti si poradí.

Nervozita neexistuje

„To se ale nedostavilo samo. Rodí se to v bolestech,“ říká sbormistr Milan Klipec, který pořad režíroval a napsal scénář. Ten propojuje desítku vybraných nových písní. Jeho svěřenci ze sboru Paprsek absolvovali šestnáct čtyřhodinových zkoušek a letní přípravu.
Nervozita před vystoupením se jich takřka netýká. „Nebála jsem se ani napoprvé,“ říká Jana Brokenická. Ačkoliv zvládne v sedmi letech sólo, otázce se diví.
Všechny děti jsou na jevišti soutěže, která chce objevovat nové songy, jež by si mohly zpívat nejmenší, takřka stále. Tancují, v předělech mluví s publikem, které často plní různé hudební a jiné úkoly.
Zádrhel se v hodinu a půl dlouhém pořadu nevyskytne žádný. Přesto se část účinkujících do zákulisí vrací se zamženýma očima.
„Brečela jsem jako malá holka,“ přiznává sedmnáctiletá Eva Černohorská. Po devíti letech stojí na jevišti Noty naposled. Na písně pro děti je už velká. Potlesk proto přerušila songem na rozloučenou.
„Neměl jsem o tom tušení,“ říká Klipec. Děti mu už údajně děkovaly různě, takto však poprvé. „Někdy mi jen se slzičkami v očích přijdou říct, že je to jejich poslední Nota. To pak musím honem odvrátit tvář,“ dodává Klipec, zatímco diváci dlouze tleskají.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!