Developeři hotelů spoléhají na banky | E15.cz

Developeři hotelů spoléhají na banky

Development nemovitostí v segmentu hotelů a cestovního ruchu se zpomalil stejně jako u ostatních typů staveb. Výjimkou jsou jedině dříve připravené a schválené projekty či golfová hřiště, kde je však situace specifická tím, že se tyto projekty opíraly vždy o vysoký podíl vlastních zdrojů investora.

Výhodu mají i rekonstrukce hotelových zařízení v některých destinacích či projekty, jež investoři začali realizovat z vlastních zdrojů a které budou v příhodnější dobu refinancovat bankovními zdroji. Zvláštní skupinu tvoří i projekty (spolu)financované z fondů Evropské unie. Jak vyplynulo z detailní analýzy poradenské společnosti Labartt Investment s.r.o., drtivá většina developerů a investorů se nadále opírá především o bankovní projektové financování. „A to je poslední rok takřka nedostupné za podmínek, na které byli investoři zvyklí ještě v prvním pololetí 2008. Jedná se především o vysoké požadavky bank na výši vlastního kapitálu investora, kdy dnes mnohdy nestačí ani 50 procent,“ říká ředitel Labartt Investment Jan Ficek. Podle jeho slov je otázkou, zda takzvané zelené výhonky ekonomiky přimějí tuzemské i zahraniční banky ke změně postoje financování hotelových projektů. Signály jsou prý pozitivní.

#####Velké rozdíly mezi Českem a Slovenskem

Jeden ze závěrů studie uvádí, že jsou patrné rozdíly ve struktuře financování projektů v České a Slovenské republice. Nejčastější forma zabezpečování finančních prostředků v České republice je prostřednictvím bankovního (projektového) financování domácích, případně zahraničních bank. To tvoří až 50 procent případů. Do této kategorie jsou zahrnuty také projekty, při jejichž realizaci investor využil financování zahraniční bankou, případně kombinované financování, a to prostřednictvím domácí i zahraniční banky.

Čtvrtina sledovaných hotelů využívá také fondy EU v kombinaci s vlastními zdroji, zatímco zapojení zahraničních subjektů ve formě equity partnera nebo využití vlastních zdrojů se týká shodně pouze 6,3 procenta sledovaných. Situace na Slovensku je odlišná. Ve 45 procentech je financování hotelových investic zabezpečováno domácími bankami, ovšem necelých 39 procent kombinuje bankovní financování a fondy z EU. Slovenští investoři v menší míře využívají pro financování svých projektů kombinovaný způsob zabezpečení prostředků, a to vlastní zdroje a fondy EU.

*

#####Tři otázky pro ing. Jana Ficka, ředitele Labartt Investment s. r. o.

Jaké hotely / projekty v oblasti cestovního ruchu mají nyní šanci dosáhnout na projektové financování?

Především projekty s kvalitním operátorem, zkušeným a bonitním investorem, který je připraven nabídnout vyšší equity, než bylo obvyklé, a s výbornou polohou a umístěním.

[file:4497:small:left]

Lze projekty, jimiž jsou banky ochotny se zabývat, popsat i z hlediska velikosti investice?

Ne zcela jednoduše. Banky mají samozřejmě raději větší projekty, neboť na nich odvedou stejnou práci jako na malých, ale jejich výnos je vyšší. Banky se však v tomto ohledu hodně změnily, snaží se realizovat i obchody malé. Do hodně velkých obchodů se pouštějí raději v konsorciích, a to je podobné jako v jiných oborech.

Z vaší analýzy vyplynulo, že poměrně velký počet úvěrů developeři získávají u bank mimo Českou republiku, byť se do jisté míry týkaly ryze zahraničních developerů (Red Group ad.). Lze říci, že by se i čeští developeři a investoři učili chodit pro peníze mimo banky zavedené na tuzemském trhu?

Určitě to zkoušejí. Nicméně hlavní překážkou je, že banky nerady financují v regionech, kde nejsou přítomny. Takto financují jen své nejlepší klienty. Banky mají totiž i interně potíže takovéto projekty bezpečně administrovat, kontrolovat, schvalovat. Je také pravdou, že pakliže by si investor mohl vybrat banku či instituci působící v ČR, byť za mírně vyšší náklady financování, udělá to.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!